SHBA ble të gjitha rezervat e ilaçit Remdesivir në botë

Remdesivir

Donald Trump i heq globit një prej mundësive më potenciale për kurimin nga koronavirusi. Administrata e tij ka blerë mbi 500 mijë doza të ilaçit Remdesivir. Bëhet fjalë për të vetmin ilaç që autoritetet amerikane e ka lejuar me ligj të përdoret për kurimin e të infektuarve. Kurimi për çdo pacient kushton 3 200 dollarë për 6 doza.

Duke blerë 500 mijë doza, Shtetet e Bashkuara kanë siguruar të gjithë sasinë e prodhuar nga firma farmaceutike amerikane Gillead për Korrikun dhe 90% të prodhimit për Gushtin dhe Shtatorin. Ndërsa për vende të tjera të botës, ky ilaç nuk do të jetë i disponueshëm për këto muaj. Vendimi vjen kur niveli i infektimeve në SHBA ka arritur rekord absolut, mbi 40 mijë persona në ditë.

Lexoni: Me sytë nga Merkel, Gjermania merr presidencën e BE

Remdesivir është një ilaç i prodhuar kundër Ebolës, por që dështoi në testet klinike. Administrata amerikane vendosi ta testojë gjerësisht tek të infektuarit me koronavirus duke nisur nga fundi i Prillit. Ekspertët e shëndetësisë në SHBA thonë se ky ilaç ka qenë tepër rezultativ në kurimin e shpejtë të pacientëve. Edhe në Kinë, Remdesivir ka gjetur përdorim të gjerë për kundër Covid-19. Megjithatë, mjekët në disa vende të botës thonë se Remdesivir ka shfaqur efekte të rënda anësore.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale