Florian Kunushevci, hakeri shqiptar nga Kosova me çertifikata mirënjohje nga ESET dhe Sky Tv


Florian Kunushevci, hakeri shqiptar nga Kosova që zbuloi dobësi sigurie në uebfaqet e ESET dhe SkyTV
Talentet nuk i kanë munguar asnjëherë këtyre trevave. Për 3 vite me rradhë konkursi mbarëkombëtar Albanian ICT Awards e ka provuar këtë fakt. Por sot në qëndër të vëmendjes sonë është një djalosh shqiptar nga Kosova. Emri i tij është shfaqur në listën e 100 hakerave më të mirë publikuar nga platforma televizive në Zelandën e Re, Sky TV.

Përmes një programi i cili synon të identifikojë problemet e sigurisë në uebfaqen e televizionit, Sky TV publikoi një listë prej 109 hakerash, të cilët kanë kontribuar në këtë aspekt në shenjë mirënjohje.

Në këtë listë është edhe emri i Florian Kunushevci një djalosh 16 vjeçar nga Prishtina me pasion të madh për sigurinë kibernitike. Floriani ka raportuar pranë SkyTV një dobësi sigurie në proçesin e identifikimit në uebfaqe me impakt mesatar.

Në rrjetin social Facebook Floriani shkruante: “Falenderimi i takon Allahut familjes dhe të gjithë përkrahësve që me këtë punë që po bëj, po arrij të eci përpara në sigurinë kibernetike ku si qëllim kryesor kam diturinë dhe popullarizimin e Kosovës ndërkombëtarisht.”

Por sukseset e këtij djaloshi vijojnë më tej. Në ditët e para të Nëntorit po në rrjetin social Facebook vinte në dijeni miqtë e tij për çertifikatë mirënjohje marrë nga kompania e produkteve të sigurisë me seli në Sllovaki, ESET. Floriani kishte gjetur një dobësi XSS në uebfaqen e ESET.

Gjatë një komunikimi përmes postës elektronike Floriani tha për PCWorld Albanian se “shpreson që në të ardhmen këto aftësi të shfrytëzojë në të mirë me synimin për tu afirmuar si një haker etik i mirëfilltë.”

Fjalët e tij ishin me të vërtetë inspiruese. Çfarë gjërash të mrekullueshme mund të arrijë një njeri kur dashuron atë që bën dhe për këtë Florian u shpreh: “Jam falenderues ndaj Zotit, familjes dhe të gjithëve atyre që përkrahën punën time që prej moshës 11 vjecare kur kam filluar së pari herë.”

Ky djalosh i talentuar gjithashtu ka qenë pjesë e konkursit “Dita kur hakimi është i ligjshëm” të mbajtur në kuadër të konferencës Privatësia në Epokën Dixhitale organizuar nga Agjensia Kombëtare për Mbrotjen e të Dhënave Personale.

/PCWorld Albanian/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale