Florian Kunushevci, hakeri shqiptar nga Kosova me çertifikata mirënjohje nga ESET dhe Sky Tv

Florian Kunushevci, hakeri shqiptar nga Kosova me çertifikata mirënjohje nga ESET dhe Sky Tv


Florian Kunushevci, hakeri shqiptar nga Kosova që zbuloi dobësi sigurie në uebfaqet e ESET dhe SkyTV
Talentet nuk i kanë munguar asnjëherë këtyre trevave. Për 3 vite me rradhë konkursi mbarëkombëtar Albanian ICT Awards e ka provuar këtë fakt. Por sot në qëndër të vëmendjes sonë është një djalosh shqiptar nga Kosova. Emri i tij është shfaqur në listën e 100 hakerave më të mirë publikuar nga platforma televizive në Zelandën e Re, Sky TV.

Përmes një programi i cili synon të identifikojë problemet e sigurisë në uebfaqen e televizionit, Sky TV publikoi një listë prej 109 hakerash, të cilët kanë kontribuar në këtë aspekt në shenjë mirënjohje.

Në këtë listë është edhe emri i Florian Kunushevci një djalosh 16 vjeçar nga Prishtina me pasion të madh për sigurinë kibernitike. Floriani ka raportuar pranë SkyTV një dobësi sigurie në proçesin e identifikimit në uebfaqe me impakt mesatar.

Në rrjetin social Facebook Floriani shkruante: “Falenderimi i takon Allahut familjes dhe të gjithë përkrahësve që me këtë punë që po bëj, po arrij të eci përpara në sigurinë kibernetike ku si qëllim kryesor kam diturinë dhe popullarizimin e Kosovës ndërkombëtarisht.”

Por sukseset e këtij djaloshi vijojnë më tej. Në ditët e para të Nëntorit po në rrjetin social Facebook vinte në dijeni miqtë e tij për çertifikatë mirënjohje marrë nga kompania e produkteve të sigurisë me seli në Sllovaki, ESET. Floriani kishte gjetur një dobësi XSS në uebfaqen e ESET.

Gjatë një komunikimi përmes postës elektronike Floriani tha për PCWorld Albanian se “shpreson që në të ardhmen këto aftësi të shfrytëzojë në të mirë me synimin për tu afirmuar si një haker etik i mirëfilltë.”

Fjalët e tij ishin me të vërtetë inspiruese. Çfarë gjërash të mrekullueshme mund të arrijë një njeri kur dashuron atë që bën dhe për këtë Florian u shpreh: “Jam falenderues ndaj Zotit, familjes dhe të gjithëve atyre që përkrahën punën time që prej moshës 11 vjecare kur kam filluar së pari herë.”

Ky djalosh i talentuar gjithashtu ka qenë pjesë e konkursit “Dita kur hakimi është i ligjshëm” të mbajtur në kuadër të konferencës Privatësia në Epokën Dixhitale organizuar nga Agjensia Kombëtare për Mbrotjen e të Dhënave Personale.

/PCWorld Albanian/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0