Firmosen 19 marrëveshje nga mbledhja e radhës Shqipëri – Kosovë - Business Magazine Albania

Firmosen 19 marrëveshje nga mbledhja e radhës Shqipëri – Kosovë

19 marrëveshje u firmosën sot nga mbledhja e tetë e dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë në Prishtinë. Thellimi i bashkëpunimit në sektorët kyçë të ekonomisë si dhe lehtësimi i procedurave për shtetasit e dy vendeve ishin fokusi  kryesor i këtyre marrëveshjeve dypalëshe.

Palët dakordësuan marrëveshjen që i hap rrugë bashkimit doganor dhe lehtësive në tregtinë mes vendeve. Marrëveshje u firmosën edhe për projekte me rëndësi në infrastrukturë dhe energji, duke vënë fokusin kryesisht te zhvillimi i Portit të ri të Durrësit që pritet të ketë edhe Portin e Thatë në Prishtinë si dhe projektin e hekurudhës Prishtinë-Durrës.

Palët shprehën angazhimin duke nënshkruar marrëveshje të tjera edhe në fushën e bujqësisë, turizmit, shëndetësisë, arsimit dhe sigurisë publike, qoftë në shkëmbimin e informacionit apo edhe përvojave mes dy vendeve në këto sektorë.

Palët kanë nënshkruar rreth 127 marrëveshje gjatë mbledhjeve të qeverive ndër vite, por deri më tani vetëm 65 prej tyre po gjejnë zbatim.

Firmosja e memorandumeve të reja të bashkëpunimi vjen në vazhdën e përpjekjeve për të lehtësuar gjithnjë e më shumë jetën e qytetarëve mes vendeve.

Lista e marrëveshjeve

1-Marrëveshje bashkëpunimi për pranimin e studentëve në institucionet e arsimit të lartë të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës.

2-Protokoll për implementimin e kontrollit të përbashkët kufitar në pikën e përbashkët të kalimit kufitar Morinë/Kukës.

3-Protokoll për regjimin e trafikut lokal të kufirit në zonat kufitare ndërmjet kufirit shtetëror të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës.

4-Memorandum bashkëpunimi për ngritjen e një grupi të përbashkët pune për bashkim doganor.

5-Marrëveshje administrative për zbatimin e marrëveshjes për sigurime shoqërore.

6-Memorandum mirëkuptimi për sektorin e energjisë.

7-Memorandum bashkëpunimi për bashkëpunim mbi zhvillimin e terminalit të Vlorës.

8-Marrëveshje bashkëpunimi në fushën e zbatimit të programeve të mbështetjes për bujqësinë dhe zhvillimin rural.

9-Memorandum mirëkuptimi për bashkëpunim në fushën e gjendjes civile.

10-Marrëveshje bashkëpunimi për shkëmbim përvojash në proceset teknike.

11- Marrëveshje bashkëpunimi për vlerësimin e gjendjes dhe përmirësimin e rrugëve të fshatrave ndërkufitare që lidhin zonat kufitare Shqipëri-Kosovë.

12-Marrëveshje bashkëfinancimi për studimin e fizibilitetit dhe projekt – idesë për lidhjen hekurudhore Durrës-Prishtinë.

13- Marrëveshje për bashkëpunimin në fushën e shëndetësisë për shërbimin e ndërsjelltë ndërkufitar.

14-Marrëveshje për bashkëpunimin në fushën farmaceutike dhe të pajisjeve mjekësore.

15-Marrëveshje bashkëpunimi për krijimin e një platforme të përbashkët digjitale të informacionit dhe promovimit turistik.

16-Marrëveshje për bashkëpunim në fushën e rinisë.

17-Marrëveshje për bashkëpunimin në fushën e kërkim shpëtimit malor dhe ujëra territoriale.

18-Deklaratë e përbashkët e Ministrave të Drejtësisë të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës.

19-Marrëveshje bashkëpunimi për bashkëfinancimin e projektit madhor në albanologji enciklopedia shqiptare.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0