Financimi i fermave shqiptare, sfida e bankave dhe teknologjisë

Financimi i fermave shqiptare, sfida e bankave dhe teknologjisë


Bujqësia vijon të ketë pak mundësi për financim. Për shumë banka të nivelit të dytë, sektori bujqësor viijon të shfaqë risk të lartë dhe nuk shihet me interes për t’u financuar, ndërkohë që edhe vetë fermerët thonë se kushtet e financimit nga bankat vijojnë të jenë frenuese me norma të larta interesi.

Ekspertët e fushës, thonë se financimi i bujqësisë redukton me katër herë më shumë varfërinë, duke gjeneruar rritje ekonomike dhe punësim. Aktualisht, sektori që punëson 50% të fuqisë punëtore, përfiton vetëm 4% nga totali i financimeve.

Drejtuesit e shërbimeve financiare të kursim-kreditit FED Invest, bëjnë të ditur se përtej rritjes së financimit, po ndërmarrin disa reforma për të qenë më afër fermerëve.

Lexoni: Bujqësia, ende rritet me hapat e breshkës

Sipas tyre, ED Invest, do të këtë një imazh më të dukshëm në zonat rurale dhe urbane, do të zjerojë gamën e produkteve që i ofrohet klientelës. Sipas drejtuesve, do të ruhet shkalla e ndërhyrjes si dhe do të investojë në zhvillimin e tekonologjisë. FED Inves tashmë financon edhe Ndërmarrjet e Vogla dhe të Mesme, pasi po studion më mirë tregun dhe bizneset që janë rentabël.

Prej 26  vjetesh FED invest, ka  mbështetur me kredi të vogla kryesisht anëtarë të zonave rurale, ku aksesi në bankat e nivelit të dytë ka qenë i pamundur.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0