Filmat që mund të shihni me fëmijët në shtëpi gjatë karantinës


Ata që kërkojnë të zgjerojnë ‘dietën’ mediatike të fëmijëve të tyre gjatë kohës së kaluar në shtëpi për shkak të koronavirusit nuk duhet të kufizojnë menunë në ato që shfaqen në TV. Opsionet përfshijnë një gamë të gjerë filmash të përshtatur për audiencën e familjes, përtej titujve të dukshëm të Disney-t.

Lexoni: Henry Kisinger: Sfida historike për udhëheqësit është të menaxhojnë krizën ndërsa ndërtojnë të ardhmen

Më poshtë po ju sjellim një listë të filmave, për të cilët fëmijët tuaj mund të ngjallin kureshtje dhe të kalojnë një pjesë të mirë të ditës në karantinë.

1.Babe (1995), Historia e një derri të vogël dhe miqësisë me një qen.

2.The Secret Garden (1993), Një nga disa versione të tregimit klasik për një vajzë jetime, që shkon të jetojë në kështjellën e xhaxhait të saj, ku zbulon një kopsht të mrekullueshëm plot sekrete.

3.A Little Princess (1995). Fitoi Oscar për “Roma”, filmi tregon historinë e një vajze të re që jeton në një shkollë me konvikt gjatë Luftës së Parë Botërore, e cila mendon se babai i saj ka vdekur në luftë. Ajo përdor imagjinatën e saj për të fantazuar histori të bukura.

4.The Black Stallion (1979). Një djalë,që po udhëtonte në anije mahnitet nga një hamshor i egër në bord. Pasi anija mbytet, ai e gjen veten vetëm me kalin në një ishull të shkretë.

5.Field of Dreams (1989). Me vonimin e sezonit të bejsbollit, ky film me veprim të drejtpërdrejtë, ku interpreton Kevin Costner, është i mbushur me fantazi, një dashuri për lojën dhe shumë emocione për fëmijët.

6.Jason and the Argonauts (1963) dhe The Seventh Voyage of Sinbad (1958). Magjistari për efekte speciale Ray Harryhausen, prodhoi një numër live gjatë kësaj periudhe, që janë shumë argëtuese. Ekziston njëfarë dhune, dhe dialogu mund të jetë i çuditshëm, por ato mbeten jashtëzakonisht argëtuese.

7.The Court Jester (1955). I vështirë për t’u gjetur, por shumë i dobishëm kur shfaqet, kjo është një nga komeditë më të mëdha të Danny Kaye, ku gjatë një prove gjyqësore, një hero i quajtur Black Fox ngatërrohet me Robin Hood.

8.John Carter (2012). Ky adaptim i romanit Fanta-shkencë, të Edgar Rice Burroughs, me Taylor Kitsch si veteranin e Luftës Civile të transplantuar në mënyrë misterioze në Mars, ku ai fiton fuqi të jashtëzakonshme, është shumë i këndshëm.

9.The Thief of Bagdad (1940, TubiTV). Në thelb është bazuar tek “Aladdin”, ky version me veprim të drejtpërdrejtë mund të jetë pak i frikshëm për fëmijët më të vegjël, por fantazia, veprimi dhe efektet speciale të jashtëzakonshme të mbajnë në vëmendje.

10.The Iron Giant (1999) dhe Coraline (2009). Të dy këta filma të animuar u nënvlerësuan në kohën e tyre. Megjithatë, të dyja ia vlen të shihen.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale