Fillimi i një biznesi është i pamundur pa një gjë dhe nuk është paraja! - Business Magazine Albania

Fillimi i një biznesi është i pamundur pa një gjë dhe nuk është paraja!

Për sipërmarrës të panumërt, mënyra e provuar dhe e vërtetë për të gjetur financues dhe për të plotësuar personelin e një startupi është nëpërmjet lidhjeve ndërklasore, megjithatë shumë pak prej tyre janë të fokusuar siç duhet në zgjerimin e vazhdueshëm të rrjeteve të tyre.

Ka shumë hapa të tjerë të rëndësishëm në rrugën drejt suksesit të startup-it: rritja e të ardhurave, punësimi i talenteve të duhura, njohuritë e tregut, lista vazhdon. Por ka një metrikë që meriton vëmendje të konsiderueshme në atë proces: zgjerimi i përgjigjes suaj ndaj shprehjes së vjetër: “Nuk ka të bëjë gjithmonë me atë që dini, por me atë që njihni”.

” Kush e njeh” , shpesh përfshin sistemet mbështetëse që vijnë të ngulitura paraprakisht midis atyre në klasat më të pasura ekonomike. Këta sipërmarrës të suksesshëm kanë navigues, të afërm të suksesshëm që mund të ofrojnë prezantime, ish-profesorë ose shokë klase që mund të shqyrtojnë propozimet e biznesit, etj. , që zakonisht u mungojnë sipërmarrësve me të ardhura më të ulëta pa rrjete sociale të fuqishme.

Është ndoshta e vërtetë që sipërmarrësit si Jeff Bezos apo Elon Musk janë aq të veçantë sa do të kishin pasur sukses pavarësisht se si e kishin filluar. Megjithatë, sipërmarrësit që nuk vijnë nga prejardhje të privilegjuar nuk mund të shkojnë në mënyrë retroaktive në një shkollë të nivelit të lartë ose të marrin një pozicion të nivelit fillestar në një kompani premtuese. Ata nuk mund ta kthejnë kohën pas dhe të sigurojnë që rrethet e tyre shoqërore të përfshijnë njerëz aq të suksesshëm sa shpresojnë të jenë një ditë. Ajo që ata mund të bëjnë është të përqendrohen në atë që kanë para tyre. Më e rëndësishmja, ata mund të ndërtojnë qëllimisht kapitalin e tyre social

Fatmirësisht, në të njëjtën kohë që ka një pranim se shumë themelues nuk kanë akses në formën e duhur të kapitalit social, është parë se më shumë nga ata që e posedojnë atë po gjejnë mënyra për ta ndarë atë ose për ta ofruar atë.

Përfitimet e programeve si ky dhe shumë të tjera shkojnë përtej mprehjes së një ideje të mundshme biznesi. Ata flasin për zemrën e kapitalit social, që është zhvillimi i besimit midis sipërmarrësve të talentuar të cilëve mund t’u mungojnë mundësitë dhe financuesve, mentorëve dhe bashkëpunëtorëve të vendosur që mund t’i ndihmojnë ata të përpiqen të arrijnë atje ku duan të shkojnë.

Ky besim është jetik për sipërmarrësit në të gjitha fazat, por veçanërisht në fillim. Siç e dinë mirë shumica prej tyre, ata nuk kërkojnë vetëm para, por drejtim, llojin e këshillave për formësimin e biznesit që mund të marrin vetëm nga ata që e kanë bërë vetë, dhe për këtë arsye janë në një shtresë sociale me të cilën nuk do të ndërvepronin ndryshe. Mendoni për një komunitet dhe një person që njeh vetëm njerëzit në rrethinën e tyre të afërt. Nëse ata nuk janë në gjendje të inkubojnë pjesën e besimit, si të ndërtojnë besimin dhe si të krijojnë mjedise ku mund të zhvillohet besimi, ata kurrë nuk do të arrijnë në pjesën ku ajo pasuri e paçmuar bëhet pjesë e kapitalit të tyre shoqëror.

Hulumtimi akademik mbi lidhjet klasore sugjeron se, për çdo dollar në kapital real të sjellë në komunitetet në vështirësi, një sasi e barabartë duhet të investohet në formën e kapitalit social. Nuk ka zgjidhje të shpejtë për këtë çështje. Trajtimi i kësaj çështjeje mund të jetë një mënyrë me kosto të ulët për të adresuar nevojat e vazhdueshme të punësimit të një startup-i dhe për të ndihmuar në forcimin e mundësive ekonomike dhe lëvizshmërisë. Kjo është e rëndësishme në një shkallë të gjerë, sepse sipërmarrja është zakonisht mënyra se si krijohet lëvizshmëria ekonomike.

Hendeku midis asaj që ata në komunitetet më të pasura e marrin si të mirëqenë dhe asaj që u mungon atyre në komunitetet me të ardhura të ulëta është tepër i madh. Barrierat ndaj lëvizshmërisë janë po aq psikologjike sa janë fizike, dhe kurthet që i mbajnë njerëzit e varfër të varfër mund të kapërcehen vetëm duke ekspozuar dhe lidhur me ata që nuk i kanë njohur kurrë ato kufij.

Sidomos për bizneset e vogla pa shumë burime, aftësia për t’u bashkuar me grupet që synojnë të lidhen me mentorimin e sipërmarrjes mund të jetë e frikshme. Nuk ka të bëjë vetëm me reagimet e menjëhershme mbi marketingun, shitjet ose prodhimin. Rezultati i shpresuar është një sipërmarrës që ka zgjeruar kapacitetin e tij për të bërë biznes, sepse rrjeti i tyre po rritet dhe shpresojmë se do të vazhdojë të rritet.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0