‘FIAT’ tërheq 1.9 milionë makina nga tregu


Grupi prodhues i makinave, FIAT Chrysler, ka tërhequr nga tregu botëror 1.9 milionë makina, për të riparuar një defekt që lidhet me sistemin airbag. Ky defekt deri më tani raportohet se ka shkaktuar 3 viktima dhe 5 të plagosur.

Makinat që janë tërhequr kanë një vit prodhimi nga 2010 në 2014-ën. Dodge Caliber, Avenger, Jeep Patriot dhe Chrysler Sebring janë disa nga modelet difektoze. Tërheqja e këtyre makinave nga Fiat Chrysler është e fundit në serinë e një sërë problemesh të raportuara gjatë kohëve të fundit, edhe nga prodhues të tjerë.

Javën e kaluar, General Motors, njoftoi tërheqjen e 4.3 milionë makinave për një defekt që lidhej po ashtu me sistemin airbag. Një software i instaluar ndalonte hapjen e airbag-ut në rast aksidenti.

Ky defekt ka shkaktuar një viktimë deri më tani dhe tre të plagosur. Grupi i Fiat Chrysler ndërkohë ka siguruar klientët dhe autoritetet që nuk përdoret më e njëjta teknologji për instalimin e sistemit të airbag, çka do të thotë se modelet e reja, pas 2014-ës nuk do e kenë një problem të tillë.

 

burimi: gazetaekonomia.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale