Facebook, Google dhe Twitter, dëshmi në Kongres për sigurinë e zgjedhjeve

Zyrtarë të lartë nga kompanitë Facebook Inc, Google dhe Twitter Inc u shfaqën nga distanca para ligjvënësve amerikanë të enjten në një seancë dëgjimore mbi ndikimin e huaj dhe sigurinë e zgjedhjeve.

Drejtuesit kryesorë të “Luginës së Silikonit” dëshmuan në një seancë dëgjimore të Komisionit të Zbulimit të Dhomës së Përfaqësuesve rreth veprimeve të ndërmarra për të luftuar ndërhyrjen në zgjedhje që nga ato të vitit 2016, ndërsa Shtetet e Bashkuara po i afrohen garës presidenciale të 3 nëntorit.

“Ndërsa shoh pamjen e gjerë nuk mund të them se kam besim që zgjedhjet e vitit 2020 do të jenë pa ndërhyrje nga faktorë keqbërës, të huaj apo vendas”, tha në seancë Kryetari i Komisionit të Zbulimit të Dhomës së Përfaqësuesve, Adam Schiff.

Përpara seancës, dëshmitarët përshkruan punën e secilës kompani për të luftuar dezinformimin dhe për të rritur integritetin e zgjedhjeve. Deklaratat e hapura me shkrim u bënë nga Nathaniel Gleicher, shefi i politikave të sigurisë në kompaninë Facebook; Nick Pickles, drejtori i strategjisë globale për politikat publike dhe zhvillimin në Twitter, si dhe

Richard Salgado, drejtor për zbatimin e ligjit dhe sigurisë së informacionit në kompaninë Google. Zoti Pickles, i kompanisë Twitter, theksoi se problemi shtrihet përtej moderimit të përmbajtjes.

“Vetëm heqja e materialeve nuk do të përballet me këtë sfidë. Ndërsa kjo luan vërtet një rol të rëndësishëm, veçanërisht në ndaljen e manipulimit të platformës, qeveritë duhet të luajnë një rol duke trajtuar çështjen më të gjerë”, shprehet zoti Pickles në deklaratën e tij. “Ndërsa propozimet e politikave mund të ndryshojnë, është e qartë se kjo nuk është koha për të zvogëluar bisedën publike në internet dhe vlerat që mbështesin Internetin e hapur”.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale