Erudera, një platformë globale kërkimi për arsimin e lartë e ndërtuar mbi inteligjencën artificiale  - Business Magazine Albania

Erudera, një platformë globale kërkimi për arsimin e lartë e ndërtuar mbi inteligjencën artificiale 

Erudera

Erudera, një platformë globale e kërkimit të programeve universitare dhe akademike, është lançuar zyrtarisht. Duke përdorur inteligjencën artificiale dhe machine learning, Erudera synon të ndihmojë studentët në mbarë botën të eksplorojnë opsionet e tyre të arsimit të lartë, si në nivel institucional ashtu edhe në nivel programor.  

Sipas Erudera, platforma e saj do t’i lejojë studentët të shfletojnë mbi 23,000 profile universitare dhe më shumë se 64,000 programe akademike individuale. Përdoruesit e regjistruar do të marrin rekomandime të personalizuara bazuar në profilet e tyre individuale, arritjet akademike, perspektivat e karrierës dhe preferencat personale, duke u mundësuar atyre të personalizojnë kërkimin e tyre për opsionet e mundshme post-sekondare. 

Faqja përmban përditësime të reja mbi zhvillimet në arsimin e lartë në Evropë, Australi, Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera, si dhe statistika rreth arsimit të lartë në një sërë destinacionesh. Për më tepër, ai përfshin rezultatet e sistemeve të renditjes globale dhe ofron udhëzues të dobishëm për kolegjet dhe universitetet evropiane dhe amerikane, si dhe informacione për fushat më të njohura të studimeve pas-sekondare. 

Duke cituar shifrat që më shumë se 6 milionë studentë në mbarë globin marrin vendime për arsimin e lartë, Erudera, një përzierje e “eruditit” dhe “epokës (era)”, po synon të sigurojë informacionin që shumë studentë thonë se duan dhe kanë nevojë për të vendosur se çfarë dhe ku të studiojmë. 

Në të njëjtën mënyrë, universitetet janë gjithmonë në kërkim të mënyrave për të arritur dhe rekrutuar studentë, veçanërisht ndërsa përpiqen të rikuperohen nga rënia e regjistrimit të studentëve ndërkombëtarë të shkaktuar nga pandemia Covid-19. Arsimi i lartë ndërkombëtar mbetet një treg i madh me vlerë 196 miliardë dollarë dhe analistët presin që ky treg të dyfishohet në dekadën e ardhshme. 

Edhe para nisjes së saj zyrtare, Erudera numëron më shumë se 2,000 studentë që janë regjistruar për të marrë më shumë informacion për të paktën një program, sipas Donjeta Pllana, drejtoreshë e komunikimit të Erudera. Synimi është të shtohen 300 përdorues të rinj të regjistruar në ditë brenda gjashtë muajve të ardhshëm, tha Pllana. 

Lexoni: Nicholas Gjokaj, shqiptaro-amerikani që zgjedh tokën e prindërve

Modeli bazë i biznesit të platformës është nënshkrimi i marrëveshjeve të pagesës për regjistrim me kolegjet dhe universitetet, të cilat do të paguajnë një tarifë për çdo student që regjistrohet nëpërmjet Erudera. Në varësi të marrëveshjes, norma mesatare do të ishte 15% deri në 25% të tarifave të shkollimit të vitit të parë. 

Erudera tashmë po planifikon një version të dytë të platformës, i cili do të shfaqë një motor rekomandimi të avancuar për përputhje më të mirë, teste të personalitetit dhe mjetet për vetë universitetet për të menaxhuar profilet e tyre në faqe. 

Gent Ukëhajdaraj, CEO i Erudera, ndau misionin e platformës në prezantimin zyrtar: 

“Misioni ynë me Erudera është të arrijmë studentët në fillim të fazës së kërkimit, t’i bashkojmë ata me universitetin e duhur duke përdorur platformën tonë dhe t’i udhëzojmë ata në këtë rrugëtim deri në fund. Unë dua që ju të mendoni për këtë për një sekondë. Një adoleshent me sasi të kufizuar informacioni është gati të marrë një vendim që do të përcaktojë pjesën tjetër të jetës së tij. Ne duam t’i ndihmojmë ata të bëjnë zgjedhjen e duhur.” 

Shefi i Teknologjisë në Erudera, Betim Drenica, e përshkroi përdorimin e teknologjisë së inteligjencës artificiale nga website si një nga veçoritë e saj unike: 

“Ne po përdorim teknologjinë më të fundit në Erudera dhe sapo të kemi më shumë përdorues dhe të dhëna, do të fillojmë të shohim magjinë e vërtetë pas platformës. Është thjesht e mahnitshme se çfarë mund të arrini me inteligjencën artificiale dhe machine learning nëse keni përbërësit kryesorë, këto janë të dhëna. E ardhmja është e ndritshme për studentët, universitetet dhe të gjithë arsimin e lartë.” 

Erudera, u themelua nga dy kompani me seli nga Prishtina, Kosovë: Inquero LLC, një kompani lider në botimin e informacionit dhe lajmeve të arsimit të lartë me mbi 9 milionë përdorues në disa portale studentore online, dhe Quantix LLC, një kompani e zhvillimit të softuerit e specializuar në zgjidhjet IA dhe Machine Learning.

/forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0