Epidemiologu kontrovers i Suedisë: Maskat janë shumë të rrezikshme, nuk ndryshojnë asgjë - Business Magazine Albania

Epidemiologu kontrovers i Suedisë: Maskat janë shumë të rrezikshme, nuk ndryshojnë asgjë

Epidemiologu i njohur suedez, Anders Tegnell nuk rekomandon mbajtjen e maskës dhe  shprehet se  është shumë e rrezikshme që të mbështetës tek ato. Po kështu, ai thekson se edhe me mbajtjen e tyre nuk ndryshon asgjë në këtë lojë.

“Është shumë e rrezikshme të besosh se maskat në fytyrë do të ndryshonin situatën e COVID-19. Maska për fytyrën mund të jetë një plotësues i gjërave të tjera kur gjërat e tjera janë të sigurta. Por, të mbash maska për fytyrën dhe më pas të grumbullosh njerëzit masivisht nëpër autobusë dhe qendra tregtare është padyshim një gabim,” tha ai.

Tegnell, i cili shihet si arkitekti që qëndron pas strategjisë së diskutuar anti-karantinim të Suedisë. Ai mbështeti pohimin e tij duke krahasuar vendet si Spanja dhe Belgjika që rekomanduan maska, por ende kanë një numër të lartë të rasteve të COVID-19.

Megjithë rezistencën e Tegnell, ka pasur një studim në rritje që zbuloi se maskat në fytyrë parandalojnë transmetimin, duke përfshirë një analizë të 42 vendeve që thanë se përdorimi i maskave ishte “çelësi” për kontrollin e pandemisë.

Profesori i Institutit të Institutit Karolinska i epidemiologjisë klinike Jonas Ludvigsson tha për Times një nga arsyet që Suedia nuk ka përdor ende maska ​​ishte se shumica e njerëzve u besuan autoriteteve, krahasuar me vendet e tjera ku njerëzit mund të injorojnë këshillat dhe të veshin maska ​​pa marrë parasysh.

Businessinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0