Emigracioni e plakja e popullsisë, më pak fëmijë në shkolla


17 Shtator 2018! Dita e parë e shkollës. Oborret gumëzhijnë sërish si dikur nga zërat e fëmijët. Me raste edhe muzika e vendosur nga vetë shkollat, ato private. Por, edhe pse të mbushura e me plot ngjyra, oborret e shkollave po presin më pak fëmijë krahasuar me vitet e kaluara.

Dy faktorë të dhimbshëm, po bëjmë që në shumë fshatra të kemi klasa të bashkuara:

1-Emigracioni i vazhdueshëm e në nivele të larta

2-ulja e nivelit të lindjeve

Lexo: Ulja e lindjeve?! Koço Broka: duhet politikë nataliteti

Këtë vit, në shkollat 9-vjeçare do të ulen 296 mijë nxënë, mbi 7% më pak se një vit më parë. Ulja e nurmit të nxënësve është përshpejtuar vitet e fundit, duke e bërë edhe më sqetësues fenomenin.

Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave, në dhjetë vitet e fundit, numri i fëmijëve të kësaj moshe ka rënë me gati 40%.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale