Elon Musk përfshihet në administratën Trump - Business Magazine Albania

Elon Musk përfshihet në administratën Trump


CEO i SpaceX dhe Tesla u zgjodh për t’u bashkuar “Iniciativës së Krijimit të Punëve” të Presidentit Donald Trump, raportoi CNBC të Premten. Ky është komisioni i dytë që Musk është bashkuar me Trump – pasi ai është gjithashtu pjesë e bordit këshillues për ekonominë për presidentin.

Të Hënën, Musk mori pjesë në një takim në Shtëpinë e Bardhë në lidhje me axhendën e Trump së bashku me drejtuesit si CEO i Ford, Mark Fields dhe të tjerë të paraqitur më poshtë:
elon-musk-perfshihet-ne-administraten-trump-business-mag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trump është shprehur në atë takim se do të shkurtojë taksat dhe rregulloren e prerë me 75% për të inkurajuar bizneset për prodhimin e produkteve të tyre në SHBA. Ai gjithashtu përsëriti kërcënimin për vendosjen e një takse të konsiderueshme të kufirit për kompanitë që ndërtojnë objektet e prodhimit jashtë vendit.

Musk është relativisht në një linjë me Trump kur është fjala për prodhimin. Musk po ndërton një fabrikë masive baterish,“Gigafactory” në Sparks, Nevada, që pritet të punësojë 6.500 persona, kur ajo të përfundojë në vitin 2020. Ai është gjithashtu i interesuar në ndërtimin e një Gigafactory të dytë në Evropë, vendndodhja e të cilit ende nuk është përcaktuar.

Megjithatë, është e qartë se Musk po i afrohet Trump. Më parë këtë javë, Musk çuditërisht miratoi Rex Tillerson, ish CEO i Exxon Mobil, si sekretar shteti.

Burimi: businessinsider.com 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0