Elon Musk: “Ky ka qenë viti më i vështirë në karrierën time”


Elon Musk është i trishtuar.

“Ky vit ka qenë viti më i vështirë dhe i dhimbshëm i karrierës sime,”- tha shefi ekzekutiv i Tesla, në një intervistë tepër emocionale me The New York Times. “Ishte tronditëse.”

Pas premtimit për të prodhuar 5,000 Tesla Model 3, Musk u shpreh se ka fjetur në fabrikë. “Kishte raste kur unë nuk dilja nga fabrika për 3 ose 4 ditë .Kjo ka ardhur me të vërtetë me çmimin që të mos shoh fëmijët as miqtë e mi”.Intervista e miliarderit vjen pas trazirave që u shkaktuan javën e kaluar kur ai shkruajti në Twitter se kishte siguruar financimin për të marrë prodhues privat të makinave elektrike.

Lexoni: Elon Musk: “Tesla duhet të bëhet kompani private”

Lajmërimi i tij bëri që aksionet e Teslës të bien, si edhe u ngrit një padi dhe raportohet se po shqyrtohet nga rregullatorët.

Postimi me fjalët “financimi i siguruar” dhe vlera do të ishte “në 420 dollarë”, nisën një hetim federal, pasi kjo iniciativë shihet si manipulim i tregut dhe rezulton se qeveria saudite kishte folur për financimin.

Tesla shënoi një humbje prej 520 milionë dollarë gjatë tremujorit të fundit dhe kompania po përpiqet të rrisë prodhimin e modelit 3 deri në 10,000 makina në javë, deri në fund të vitit.

Të hënën, Musk mbrojti synimin e tij për ta marrë Tesla në formë private. Deklarata gjithashtu zbuloi se Arabia Saudite po siguron fonde për ta lejuar atë që ta bëjë këtë hap.

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale