Elon Musk: Inteligjenca Artificiale, një kërcënim për njerëzimin


Në Melbourne, u zhvillua së fundmi një nga konferencat më të mëdha IA, Konferenca e Përbashkët Ndërkombëtare mbi Inteligjencën Artificiale (IJCAI).

Ata bënë një njoftim të papritur për OKB-në, duke përfaqësuar një letër të hapur nga 116 themelues të kompanive të robotikës dhe inteligjencës artificiale nga 26 vende ku kërkohet ndalimi i “robotëve vrasës”.

Këtu mund të lexoni letrën nga Toby Walsh. Shumë CEO, akademikë dhe profesionistë në IA shohin rrezikun e armëve autonome që zgjedhin objektiva pa ndërhyrjen njerëzore.

Kjo është një çështje me të vërtetë serioze.

Nënshkruesit e letrës 2017 përfshijnë:

• Elon Musk, themelues i Tesla, SpaceX dhe OpenIA (SH.B.A)

• Mustafa Suleyman, themelues dhe drejtues i Applied IA nw Google’s DeepMind (Mbretëri e Bashkuar)

• Esben Østergaard, themelues & CTO i Universal Robotics (Danimarkë)

• Jerome Monceaux, themelues i Aldebaran Robotics, krijues të robotëve Nao dhe Pepper (Francë)

• Jürgen Schmidhuber, themelues i Nnaisense (Zvicër)

• Yoshua Bengio, themelues i Element IA (Kanada)

E ardhmja e IA dhe robotikës nuk është e rregulluar

Me mësimin e thellë dhe IA akoma në hapat e parë, gjërat kanë filluar të vlojnë në robotikë.

Kompanitë si Softbank dhe Amazon po investojnë në të ardhmen e robotikës.

Kina ka filluar ti japë përparësi IA dhe automatizimit në shumë sektorë dhe zotëron shumë robotë mësimor.

Andrew Ng kohët e fundit fitoi 150 milion dollarë në fonde për një fond të ri IA.

Po robotët vrasës?

Shumë njerëz nuk e kuptojnë se sa shpejt po ndodh e gjitha kjo.

Nëse është shqetësuese, pse liderë dhe kompani të shumta e përkrahin atë?

Në një epokë të sigurisë kibernetike dhe dronësh vrasës, rreziqet po bëhen më shqetësuese se kurrë.

Konfliktet e armatosura dhe terrorizmi në rritje, shumë shpejt do të jetë shumë larg nga ajo çfarë dëgjojmë sot.

Nëse nuk veprohet në kohë, Siria do të jetë si një video lojë shumë e frikshme. Nëse nuk e përkrahim Elon Musk, atëherë duhet të dëgjojmë firmat e IA më të mira të botës, OKB gjithashtu duhet të reagojë.

/LinkedIn

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale