Elon Musk humb titullin si më i pasuri në botë për pak orë - Business Magazine Albania

Elon Musk humb titullin si më i pasuri në botë për pak orë

elon musk twitter

Pronari i Twitter dhe shefi i Tesla Elon Musk humbi për pak kohë titullin e tij si personi më i pasur në botë të mërkurën, sipas Forbes.

Bernard Arnault, shefi ekzekutiv i kompanisë mëmë të markës luksoze Louis Vuitton dhe familja e tij morën për pak kohë titullin si më të pasurit në botë, por u kthye në vendin e dytë me një pasuri personale prej 185.3 miliardë dollarë.

Musk, i cili mban vendin e parë në listën e Forbes që nga shtatori 2021, ka një pasuri neto prej 185.7 miliardë dollarë, duek ja marrë titullin Jeff Bezos nga Amazon.

Lexo edhe: Elon Musk pret që Neuralink të testojë implantet e çipit të trurit te pacientët në 6 muaj

Aksionet e Tesla, të cilat kanë humbur më shumë se 47% në vlerë që kur Musk bëri ofertën e tij për të blerë Tëitter në fillim të këtij viti, ranë 2.7%.

Vlera neto e Musk ra nën 200 miliardë dollarë më parë më 8 nëntor, pasi investitorët hodhën aksionet e Tesla-s për shqetësimet se ekzekutivi më i lartë dhe aksioneri më i madh i prodhuesit më të vlefshëm të automjeteve elektrike në botë është më i zënë duke u marrë me Tëitter.

Përveç Tesla-s, Musk drejton gjithashtu kompaninë e raketave SpaceX dhe Neuralink./ Reuters 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0