Eksperti amerikan i kriptomonedhave burgoset pasi ndihmoi Korenë e Veriut të shmangte sanksionet  - Business Magazine Albania

Eksperti amerikan i kriptomonedhave burgoset pasi ndihmoi Korenë e Veriut të shmangte sanksionet 

sanksionet

Një ish-kërkues amerikan në një grup kriptomonedhash është dënuar me më shumë se pesë vjet burg për komplot për të ndihmuar Korenë e Veriut të shmangte sanksionet amerikane duke përdorur kriptomonedhat. 

Virgil Griffith ishte deklaruar më herët fajtor për komplot për të shkelur ligjin amerikan. 

Ai më parë ka punuar për Fondacionin Ethereum, një organizatë jofitimprurëse e fokusuar në teknologjinë që qëndron pas ether të kriptomonedhës. 

Dënimi ishte shuma minimale e kohës së burgut të kërkuar nga prokurorët. 

Ai gjithashtu u gjobit me 100,000 dollarë (76,864 £). 39-vjeçari ishte përballur me një dënim maksimal prej 20 vitesh burg dhe një gjobë prej 1 milion dollarësh. 

Avokati i tij tha në një deklaratë se ndërsa dënimi ishte zhgënjyes, gjykatësi “e pranoi angazhimin e Virgil për të ecur përpara me jetën e tij në mënyrë produktive dhe se ai është një person i talentuar që ka shumë për të kontribuar”. 

Prokurori i SHBA Damian Williams tha në një deklaratë se “drejtësia është vënë në vend”. 

Lexoni: E ardhmja e kriptomonedhave është e mërzitshme – dhe e shndritshme

Në shtator, Griffith u deklarua fajtor për komplot për të shkelur Aktin e Fuqive Ekonomike Ndërkombëtare të Emergjencave të SHBA-së duke udhëtuar në kryeqytetin e Koresë së Veriut, Pyongyang për të dhënë një prezantim mbi teknologjinë blockchain. 

Sipas prokurorëve, Griffith, i cili ka një doktoraturë nga Instituti i Teknologjisë në Kaliforni, udhëtoi në Korenë e Veriut nëpërmjet Kinës në prill 2019 për të folur në Konferencën e Blockchain dhe Kriptomonedhave në Pyongyang, pavarësisht se i ishte mohuar leja nga Departamenti Amerikan i Shtetit për të shkuar. 

Prokurorët thanë se Griffith e kuptoi se informacioni mund të përdoret për të shmangur sanksionet që Uashingtoni kishte vendosur ndaj Koresë së Veriut për zhvillimin e saj të armëve bërthamore. 

“Karakteristika më e rëndësishme e blockchains është se ato janë të hapura. Dhe DPRK [Republika Popullore Demokratike e Koresë] nuk mund të mbahet jashtë pavarësisht se çfarë thonë SHBA ose OKB,” tha Griffith gjatë prezantimit, sipas prokurorëve. 

Në shtator, Departamenti Amerikan i Drejtësisë tha se ai “kishte rrezikuar sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara” duke minuar sanksionet. 

Fondacioni Ethereum tha në kohën e arrestimit të Griffith se nuk e kishte miratuar apo mbështetur udhëtimin e tij në Korenë e Veriut. 

/bbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0