E ardhmja e kriptomonedhave është e mërzitshme – dhe e shndritshme - Business Magazine Albania

E ardhmja e kriptomonedhave është e mërzitshme – dhe e shndritshme

Tregjet e kriptove kanë ende shumë enigma, por ato kanë filluar të zbulojnë sekretet e tyre. Muajt ​​e fundit të kaosit tregojnë se për çfarë janë të mira Bitcoin dhe asetet e tjera kripto: Ato janë mjete të avancuara të globalizimit, mallra luksi për tregje komplekse, që funksionojnë mirë.

Një histori e zakonshme, veçanërisht e njohur në qarqet liberale, ka qenë se kur inflacioni është i larte dhe qeveritë konfiskojnë pasurinë private, kripto-ja do të jetë një strehim jetik. Gjithnjë e më shumë duket se kjo histori është e gabuar.

Në shkurt, kryeministri kanadez Justin Trudeau ngriu llogaritë bankare të shumë prej kamionistëve që zbritën në Otava. Ai veprim u kthye shpejt, por mesazhi ishte i qartë: Pasuria e kundërshtarëve politikë është e pambrojtur. Për më tepër, ofruesit e pagesave ndaluan fluksin e fondeve të dhuruara për kamionistët. Ju mund të prisnit që kriptomonoedhat do të ishin përdorur si një alternativë, por nuk ndodhi.

Që nga ajo kohë, norma e inflacionit të çmimeve në SHBA u rrit në 7.9%, shumë më e lartë se sa pritej përgjithësisht një vit më parë. Duke pasur parasysh trazirat në tregjet e naftës dhe drithërave, normat evropiane të inflacionit gjithashtu duken të gatshme për t’u rritur. Megjithatë, çmimet e Bitcoin dhe Ether janë ulur rrënjësisht që nga nëntori dhe më shumë që nga fillimi i marsit.

Lexo edhe: Të investosh apo të prodhosh Bitcoin? Çfarë sjell më shumë përfitime sipas llogarive

Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës ka të ngjarë të ketë rritur mundësinë e një lufte më të gjerë, ndoshta duke përfshirë armët bërthamore. Megjithatë, edhe kjo nuk ka funksionuar në avantazhin e kriptos.

Konfiskimet e pasurisë janë aplikuar për oligarkë të ndryshëm rusë, mbi të gjitha në Evropë, dhe ato politika duket se janë të njohura. Megjithatë, një rritje e fundit e çmimit të kriptove duket se është rezultat i një urdhri ekzekutiv relativisht tolerant nga Presidenti Joe Biden për rregullimin e kriptove.

Pra, në vend që të mendojmë për kriptovalutat si mjetin e fundit për skenarët totalitar, unë sugjeroj një të vërtetë më prozaike: e ardhmja e aseteve të kriptosveqëndron në bashkimin me institucionin financiar dhe rregullator, jo në rebelimin kundër tij. Kriptomonedhat do të funksionojnë më mirë në lidhje me rrjetet e tjera financiare, jo si zëvendësues për to.

Mendoni për disa nga rastet e mundshme të përdorimit legjitim të kriptove. Ndoshta sipërmarrësit do të ndërtojnë një “Metaverse” të rëndësishme në internet, duke përfshirë kufijtë kombëtarë dhe duke lejuar ndërveprime të frytshme, përfshirë ato komerciale. Për shumë transaksione, veçanërisht për pagesat e voglaa, transfertat e kriptove mund të kenë më shumë kuptim sesa përpjekja për të përpunuar të gjitha tregtitë përmes rrjeteve aktuale të dollarëve. Ekziston të paktën premtimi se kripto-ja do të jetë më e shpejtë, më e besueshme dhe më e sigurt.

Lexo edhe: Bitcoin rritet me 9% teksa presidenti Biden shpall urdhërin ekzekuiv për kriptomonedhat

Në këtë skenar, kripto-ja vlen më shumë kur rrjetet globale të tregtimit dhe lidhjet e internetit janë të qëndrueshme. Tani për tani ata po lëvizin në drejtim të kundërt, dhe si rezultat, çmimi i kriptos po bie. Realiteti është se bota e kriptove ka qenë një produkt i globalizuar që në fillim.

Ose merrni parasysh DeFi, ose siç thuhet ndryshe Financat e Decentralizuara. Potenciali i vërtetë për DeFi është të japë hua në distanca të mëdha, për shembull dërgimi i fondeve për sipërmarrësit më të talentuar në Afrikë ose Azinë Juglindore, ose për këtë çështje Rusisë dhe Ukrainës. Ashtu si me “metaverse”, edhe ky është një potencial i parealizuar, por ka qenë dhe mbetet një mundësi. Ose imagjinoni ndonjë nga dhjetëra përdorimet e tjera produktive të kriptove, ndoshta aktualisht të nënpublikuara ose të paimagjinuara, ashtu si NFT-të nuk ishin “diçka që bënin zhurmë” deri vonë. Ashtu si huatë, këto përdorime do të shohin zhvillimin e tyre më të mirë dhe maksimal vetëm në një ekonomi botërore të qëndrueshme dhe të globalizuar.

Është inkurajuese të shohësh shumë individë që bëjnë donacione bamirësie në kriptomonedha për rezistencën në Ukrainë. Por e ardhmja reale e kriptove është tregtia e qëndrueshme, jo transfertat e njëhershme. Unë gjithashtu nuk mund të mos vërej se inovatori i kriptos Vitalik Buterin vjen nga Ukraina. Një Ukrainë e qëndrueshme, ose për këtë çështje Rusia, ka më shumë gjasa të prodhojë sipërmarrës të tillë që rrisin vlerën.

Lexo edhe: Ukraina pranon dogecoin dhe kriptovaluta të tjera. Fondi i donacioneve arrin 35 milionë dollarë

Për të qenë të qartë, ky nuk është një argument skeptik kundër kriptos. Nëse kripto është e mirë për shumë qëllime të ndryshme, dhe jo vetëm për një skenar apokaliptik të botës, vlera e saj duhet të zgjerohet me një ekonomi globale më të shëndetshme dhe më të qëndrueshme. Kjo është pikërisht ajo që sinjalizon rënia aktuale e çmimeve të tregut të kriptove.

Është gjithashtu e rëndësishme që të lihen mënjanë skenarët apokaliptikë për kriptomonedhat. Ndoshta asgjë nuk do të funksionojë mirë ose do të ketë vlerë të lartë në botë të tilla.

Një ditë, ndoshta – edhe pse ajo ditë duket e largët tani – kripto mund të bëhet thjesht një tjetër instrument financiar i mërzitshëm. Nëse dhe kur të vijë ajo ditë, ia vlen të kujtoni se, kur bëhet fjalë për çështjet ekonomike, e mërzitshme mund të jetë pikërisht ajo që kërkoni.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0