Ukraina pranon dogecoin dhe kriptovaluta të tjera. Fondi i donacioneve arrin 35 milionë dollarë - Business Magazine Albania

Ukraina pranon dogecoin dhe kriptovaluta të tjera. Fondi i donacioneve arrin 35 milionë dollarë

Ukraina ka zgjeruar numrin e kriptomonedhave që po pranon për donacione në drejtim të ushtrisë së saj, ndërsa pushtimi i Rusisë vazhdon.

Të mërkurën, Mykhailo Fedorov, zëvendëskryeministër i Ukrainës, tha se njerëzit mund të dërgojnë dogecoin si donacion. Dogecoin është një kriptomonedhë, e cila fillimisht nisi si një shaka në rrjetet sociale dhe themeluesi i Tesla, Elon Musk ka folur për të në internet.

Shpesh quhet “memecoin”, duke iu referuar shakave të njohura në internet.

“Tani edhe memet mund të mbështesin ushtrinë tonë dhe të shpëtojnë jetë nga pushtuesit rusë”, shkroi Fedorov në Twitter.

Të martën, Fedorov postoi në Twitter për një projekt të quajtur “Ndihma për Ukrainën”. Është një bashkëpunim midis qeverisë ukrainase, Everstake dhe një platforme blockchain e kriptomonedhave të quajtur Solana.

Njerëzit tani mund të dhurojnë kriptomonedhën solana, si dhe çdo token tjetër dixhital të bazuar në Solana.

Ukraina po pranon gjithashtu tokena të pandryshueshëm ose NFT si donacione. Qeveria ukrainase ka mbledhur 35 milionë dollarë, përmes më shumë se 35,000 donacioneve të kriptoaseteve që nga fillimi i pushtimit rus, sipas Elliptic, një kompani analitike blockchain.

Më 26 shkurt, Ukraina filloi të pranonte kriptomonedha për donacione dhe filloi me bitcoin, eter dhe një stabilcoin të quajtur tether. Stabilcoins janë monedha dixhitale të lidhura me asete të botës reale, si monedha fiat.

Tani Ukraina po rrit numrin e kriptomonedhave që do të pranojë për donacione. Kjo vjen pasi ekspertët ushtarakë presin që sulmet e Rusisë të ashpërsohen.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0