Të investosh apo të prodhosh Bitcoin? Çfarë sjell më shumë përfitime sipas llogarive - Business Magazine Albania

Të investosh apo të prodhosh Bitcoin? Çfarë sjell më shumë përfitime sipas llogarive

Bitcoin

Njëherë e një kohë, ju mund të prodhonit një Bitcoin të tërë brenda pak ditësh me një kompjuter të pafuqishëm. Tani, edhe pajisjet më të fuqishme të përbëra nga GPU të shtrenjta nuk mund t’ju marrin as një të dhjetën e një Bitcoin në një muaj.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht që miniera e Bitcoin është bërë pa përfitime në parim, edhe me çmimin aktual të ulur. Por, me një çmim kaq të ulët, a nuk do të kishte më shumë kuptim investimi në Bitcoin?

Minierat kundrejt investimit

Bitcoin aktualisht po tregtohet me rreth 48,859 dollarë për njësi, që është një rënie prej 38% nga rritja më e fundit. Megjithatë, në dritën e konfliktit aktual, çmimi pritet të ulet më tej. Nga këndvështrimi i minierave, sa më i ulët çmimi, aq më i padobishëm (duke marrë parasysh koston e energjisë elektrike që shkon në të) bëhet. Kjo është relativisht e drejtpërdrejtë.

Sidoqoftë, një minator nuk duhet të shesë Bitcoin-in e tij sapo të jetë minuar me çmimin aktual dhe mund ta mbajë atë njësoj si një investitor. Kryesore është se, përveç blerjes së pajisjes së minierave, e cila është ende e vogël në krahasim me blerjen e një Bitcoin të tërë, çmimi shpërndahet gjatë muajve, madje edhe viteve.

Lexo edhe: Analizë/ Bitcoin del nga trendi negativ. Monedha jep shenjat e para drejt “rimëkëmbjes”

Problemi kryesor është koha. Minierat kërkojnë shumë kohë, veçanërisht nëse qëllimi juaj është të merrni një monedhë të plotë përpara se ta shisni, gjë që mund të zgjasë lehtësisht vite me një pajisje (edhe nëse është më e fuqishme).

Mund t’ju duhen tetë muaj për të nxjerrë një të dhjetën e një Bitcoin me një pajisje 17,000 dollarësh dhe rreth 2,450 dollarë energji elektrike. Me këtë ritëm, ju mund të mos e rikuperoni investimin tuaj në vite.

Dhe nëse përdorni të njëjtën sasi për të blerë Bitcoin kur është e ulët dhe ndoshta disa kriptovaluta të tjera, shanset tuaja për të bërë një fitim në më pak se një vit janë shumë më të larta.

Investimi në një minator

Nëse nuk e keni atë shumë parash dhe gjithashtu nuk jeni të sigurt për nxjerrjen ose blerjen e aktivit direkt, një rrugë e mesme është të investoni në një minator si Bitfarms. Kjo ju jep ekspozim ndaj aftësisë së minierave, e cila është në mënyrë eksponenciale më e fuqishme se ajo që mund t’ju ofrojë një pajisje e vetme minerare. Me normën aktuale të hash-it, kompania mund të minojë qindra Bitcoin në vit.

Duke marrë parasysh parashikimet e saj të kostos për çdo Bitcoin të minuar (6,900 dollarë), kompania ka të ngjarë të qëndrojë fitimprurëse nga biznesi i saj i minierave, edhe nëse Bitcoin bie edhe 50%.

Aksioni aktualisht po tregtohet me një zbritje prej 61% nga kulmi i tij në vitin 2021, dhe edhe nëse arrin sërish atë pikë në ecurinë e ardhshme të rritjes, ju lehtë mund të dyfishoni kapitalin tuaj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0