Eklips diellor këtë fundjavë, NASA shpërndan pamjet

Eklips diellor

Këtë fundjavë NASA ka paralajmëruar që të mbahen sytë drejt qiellit. Kjo pasi më 21 Qershor pritet që të ndodhë eklipsi diellor. Qielli i hemisferës lindore do të ndriçohet nga një eklips diellor, në pritje të solsticit të verës.

Ky lloj eklipsi karakterizohet nga një ‘unazë e zjarrtë’, duke qënë se nuk është një eklips i plotë dhe pjesë të Diellit ende do të mund të shihen rreth Hënës.

Agjencia hapësinore amerikane ka shpërndarë një video, duke treguar se si do të duket “unaza e zjarrit” që do të krijohet në fundjavë.

Eklipsi diellor ndodh kur hëna është shumë larg nga Toka dhe mbulon pothuajse plotësisht diellin, çka rezulton në një unazë zjarri që rrethon Hënën që në ato momente është plotësisht e errësuar.

Lexoni: Harta që tregon vendet ku njerëzit mungojnë

“Këto lloj eklipsesh janë të ngjashëm me eklipset e plota, pasi Hëna, Toka dhe Dielli janë në vijë të drejtë dhe Hëna duket si të jetë para Diellit,” shpjegon Alex Young, drejtor i asociuar për departamentin e shkencës heliofizike të NASA-s.

“Por nuk ndodh një eklips i plotë, pasi Dielli nuk bllokohet plotësisht,” shton ai.

Eklipset diellore ndodhin dy javë para ose pas një eklipsi hënor. Një i tillë ndodhi në 5 qershor dhe një tjetër pritet të ndodhë në 5 korrik.

Kulmi i këtij eklipsi do të jetë në orën 8:40 të mëngjesit së datës 21.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale