Eklips diellor këtë fundjavë, NASA shpërndan pamjet

Eklips diellor këtë fundjavë, NASA shpërndan pamjet

Eklips diellor

Këtë fundjavë NASA ka paralajmëruar që të mbahen sytë drejt qiellit. Kjo pasi më 21 Qershor pritet që të ndodhë eklipsi diellor. Qielli i hemisferës lindore do të ndriçohet nga një eklips diellor, në pritje të solsticit të verës.

Ky lloj eklipsi karakterizohet nga një ‘unazë e zjarrtë’, duke qënë se nuk është një eklips i plotë dhe pjesë të Diellit ende do të mund të shihen rreth Hënës.

Agjencia hapësinore amerikane ka shpërndarë një video, duke treguar se si do të duket “unaza e zjarrit” që do të krijohet në fundjavë.

Eklipsi diellor ndodh kur hëna është shumë larg nga Toka dhe mbulon pothuajse plotësisht diellin, çka rezulton në një unazë zjarri që rrethon Hënën që në ato momente është plotësisht e errësuar.

Lexoni: Harta që tregon vendet ku njerëzit mungojnë

“Këto lloj eklipsesh janë të ngjashëm me eklipset e plota, pasi Hëna, Toka dhe Dielli janë në vijë të drejtë dhe Hëna duket si të jetë para Diellit,” shpjegon Alex Young, drejtor i asociuar për departamentin e shkencës heliofizike të NASA-s.

“Por nuk ndodh një eklips i plotë, pasi Dielli nuk bllokohet plotësisht,” shton ai.

Eklipset diellore ndodhin dy javë para ose pas një eklipsi hënor. Një i tillë ndodhi në 5 qershor dhe një tjetër pritet të ndodhë në 5 korrik.

Kulmi i këtij eklipsi do të jetë në orën 8:40 të mëngjesit së datës 21.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0