Efektet anësore të vaksinave, Ilir Alimehmeti tregon disa nga simptomat - Business Magazine Albania

Efektet anësore të vaksinave, Ilir Alimehmeti tregon disa nga simptomat

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti tregon se Farmakovigjilenca në Francë ka filluar të raportojë për efektet anësore të vaksinave AstraZeneca, Pfizer dhe Moderna.

Sipas Alimehmetit organi zyrtar ANSM (Agence Nationale de Sécurité du Médicament), raportoi këtë të premte të dhënat e përditësuara për çdo vaksinë

AstraZeneca (6-18 shkurt 2021):

– 971 raste me reaksione të padëshirueshme janë deklaruar dhe analizuar.

– 93% janë raste simptomash të ngjashme me gripin.

– 72% e rasteve ndodhën brenda 24 orëve të para.

Ndër 4 rastet e rënda, u vunë re:

– 1 aksident cerebrovaskular,

-2 raste me humbje të shijes,

-1 vdekje e sinjalizuar nga ANSM por që është ende nën hetim.

LEXO: Vaksina: Një aplikacion monitoron reagimet e mundshme anësore

Pfizer-BionTech (27 dhjetor 2020 – 18 shkurt 2021):

– 5.331 raste me reaksione të padëshirueshme,

– 169 vdekje të palidhura me vaksinën. ANSM deklaron se “të dhënat aktuale nuk lejojnë të nxirret përfundimi nëse vdekjet janë të lidhura me vaksinimin”.

– 75 raste të rënda hipertensioni arterial,

-56 raste të rënda çrregullimesh të ritmit të zemrës,

-10 raste të rënda paralize faciale.

Moderna (22 janar – 18 shkurt 2021):

148 raste me reaksione të padëshirueshme,

-9% e tyre ishin reaksione të rënda,

Ndër 4 raste të rënda ndodhën:

-1 rast me konvulsione,

-1 rast me çrregullim të ritmit të zemrës,

-1 rast insulti cerebral, dhe

-1 vdekje (nën hetim).

Alimehmeti shpjegon se sipas raporteve të ANSM duket qartë favori që ka popullata ndaj vaksinim

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0