Vaksina: Një aplikacion monitoron reagimet e mundshme anësore

Vaksinat, përfshirë ato kundër Covid-19, mund të shkaktojnë reagime të mundshme anësore, por teknologjia mund të ndihmojë. Monitorimi i efekteve anësore pas vaksinimit, nga dhimbjet e kokës deri te dhimbjet e muskujve, nga ethet deri te të përzierat, është qëllimi i “Generator App Vaccinale”, një aplikacion për smartphone, i zhvilluar nga “Gemelli Generator”, një qendër e përparuar e Fondacionit Poliklinik të “Gemelli Irccs”, në bashkëpunim me kompaninë belge “Innovation Sprint”.

I gjithë stafi i fondacionit, së bashku me administrimin e dozës së parë të vaksinës, është ftuar të shkarkojë në smartphone aplikacionin, i pajtueshëm me iPhone dhe Android, dhe të regjistrohen. Stafit do t’i kërkohet të raportojë çdo ditë për reagimet anësore të vaksinimit dhe në shtatë ditët në vijim, përmes një pyetësori të lehtë për t’u plotësuar.

LEXO: Moderna: Vaksina jonë efektive edhe ndaj varianteve të reja të Covid-19

Aplikacioni është në përputhje me protokollet ISO dhe është certifikuar si pajisje mjekësore. “Zhvillimi i kësaj zgjidhjeje, është një shembull konkret se si është e mundur të kombinohen kërkimet me parandalimin, duke përfaqësuar një zonë strategjike në të cilën në të ardhmen e afërt do të vazhdojmë të përqendrohemi shumë”, shpjegon Giovanni Scambia, drejtor shkencor i “Gemelli Generator”.

ANSA

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0