Eduaktiv.al, e para platformë krahasuese dhe vlerësuese për Institucionet Arsimore


Eduaktiv.al është platformë krahasuese dhe vlerësuese për insitucionet arsimore. E zhvilluar nën kujdesin maksimal të komunitetit, ndërton profilin e institucioneve arsimore në bazë të informacioneve publike, kudo ku janë në mënyrë që informacioni të merret më thjeshtë, të krahasohet, të vlerësohet nga komuniteti e më pas çdokush të dijë të bëjë zgjedhjen e duhur!

Hartuesit thonë se, qëllimi i kësaj platforme është që të sjellë transparencë në sistemin e edukimit përmes informacioneve publike për çdo institucion arsimor, publik apo privat qoftë ai, duke i dhënë të drejtën shoqërisë ta vlerësojë informacionin bazuar në përvojën personale, duke ndihmuar kështu të tjerët në zgjedhjen e tyre.

Themelues të kësaj platforme  janë Pezana Rexha dhe Laert Beshiri.

Nuk është hera e parë që Pezana krijon diçka në të mirë të komunitetit. “Pana – Storytelling Furniture” është sipërmarrja e saj sociale, që punëson persona nga grupe të marxhinalizuara përmes ofrimit të një profesioni dhe një pagese për të bërë të mundur një jetë dinjitoze dhe respektin e duhur për ta në shoqërinë në të cilën jetojmë.

Edhe këtë herë Pezana sjell një platformë në ndihmë të komunitetit, me anë të së cilës, informon dhe ndihmon individët të zgjedhin mes institucioneve arsimore. Eduaktiv nisi me çerdhet dhe kopshtet pikërisht aty ku merren bazat e edukimit dhe krijohet personaliteti i çdo pjestari të shoqërisë.

Tashmë janë të listuara në platformë çerdhet dhe kopshtet e Tiranës dhe po punohet për ato në të gjithë Shqipërinë. Një platformë që vjen falas për të gjithë, e vetmja e këtij lloji në Ballkan, ku janë të listuar të gjithë universitetet në Shqipëri, me të gjitha informacionet e detajuara, duke pasqyruar gjithashtu programet e studimit që ofrohen në vendin tonë, programet Bachelor, Master dhe Doktoratë, secili me profilin specifik të tij. Duhet theksuar se, për herë të parë në çdo program Bachelor është integruar në mënyrë automatike, llogaritja e formulës së maturës.

Ndërkohë duke qenë se ekzistojnë shumë gjimnaze dhe shkolla 9 vjeçare në Shqipëri dhe dihet shumë pak për to, në vazhdim ky është një ndër objektivat thotë Pezana, “informacioni i detajuar për çdo shkollë pa lënë vlerësimet e prindërve mënjanë”. Eduaktiv gjithashtu ju ofron mundësinë që të bëheni një vullnetar, të ndani kohën, talentin dhe pasionin me një komunitet që po rritet çdo ditë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale