E qeshura është një gjuhë universale, ja se si ta përdorni për të fuqizuar ekipin tuaj! - Business Magazine Albania

E qeshura është një gjuhë universale, ja se si ta përdorni për të fuqizuar ekipin tuaj!

ekip

Të jesh në gjendje të bësh njerëzit të qeshin mund të nxisë elasticitetin, sigurinë psikologjike dhe një kulturë inovacioni, duke rritur përfundimisht performancën organizative dhe kënaqësinë e punonjësve.

Pse e qeshura ka më shumë rëndësi se kurrë

E qeshura është një aset strategjik, që krijon elasticitet dhe promovon një mjedis pune të lulëzuar. Ajo rrit endorfinën, ul stresin dhe krijon lidhje të forta sociale, duke u mundësuar ekipeve të lundrojnë në sfidat me fleksibilitet dhe mendim inovativ. E qeshura tregon gjithashtu një mjedis sigurie psikologjike, ku anëtarët e ekipit ndihen të sigurt dhe të vlerësuar, duke inkurajuar komunikimin e hapur dhe marrjen e rrezikut pa frikë nga tallja, ose ndëshkimi. Kjo siguri psikologjike është themelore për besimin dhe inovacionin. Kompanitë që i japin përparësi një mjedisi të sigurt raportojnë nivele më të larta angazhimi, norma të reduktuara të qarkullimit dhe rritje të produktivitetit. Në thelb, e qeshura jo vetëm që pasuron kulturën e vendit të punës, por gjithashtu shërben si një katalizator për rezultate të prekshme dhe pozitive në performancën organizative dhe kënaqësinë e punonjësve.

Përafrimi i humorit me vlerat organizative

Megjithatë, e qeshura dhe humori duhet të rezonojnë me vlerat thelbësore të një organizate për të qenë efektive. Humori që është gjithëpërfshirës dhe respektues do të forcojë kohezionin e ekipit dhe do të mbështesë dinjitetin e të gjithë anëtarëve. Prandaj, drejtuesit duhet të modelojnë dhe inkurajojnë forma humori që përputhen me vlerat e organizatës, duke kultivuar një mjedis ku çdo anëtar i ekipit ndjen një ndjenjë lidhjeje dhe përkatësie. Shmangni sarkazmën ose të qeshurit në kurriz të të tjerëve, që përfshin një klient ose punonjës që është larguar. Mos harroni, shakatë janë në thelb virale!

Një plan për liderët

Për të integruar të qeshurën në lidership në mënyrë efektive, udhëheqësit mund të:

  • Sjellja model: Demonstroni vlerën e të qeshurit, duke vendosur një ton që inkurajon ndërveprime të lehta. Filloni me një buzëqeshje, ndonjëherë, mjafton. Vini re qëndrimin tuaj dhe tonin e zërit kur flisni. Emocionet janë ngjitëse, ndaj bëhuni ndryshimi që dëshironi të shihni.
  • Kultivoni një mjedis të gëzueshëm: Ndërtoni një kulturë ku e qeshura dhe humori normalizohen, duke u siguruar që ato të jenë gjithëpërfshirëse dhe në përputhje me vlerat e kompanisë. Kërkojuni anëtarëve të ekipit të tregojnë atë që i bëri të qeshin gjatë javës së mëparshme. Ndërtoni humorin si një mikro-zakon.
  • Festoni me të qeshur: Përdorni humorin për të festuar sukseset dhe për të lundruar sfidat, duke forcuar një mentalitet rritjeje. Mundohuni t’i filloni dhe t’i përfundoni takimet me humor në vend që të zhyteni drejtpërdrejt në axhendë, ose të përfundoni me një shënim serioz. Pyesni: “Çfarë shkoi mirë?” në vend që të ndalemi pa nevojë te negativiteti.
  • Përqafoni autenticitetin: Ndani momente humori që janë të vërteta për ju, duke krijuar besim dhe autenticitet. Sprovat dhe mundimet tuaja dhe mënyra se si keni mësuar të qeshni me to, mund të frymëzojnë të tjerët të shohin anën më të lehtë të sfidave të tyre.

Integrimi i të qeshurit në lidership nuk ka të bëjë vetëm me shtimin e momenteve të gëzimit, ka të bëjë me ndërtimin e një ekipi më koheziv dhe inovativ. E qeshura, kur përputhet me vlerat thelbësore të një organizate, bëhet një mjet i fuqishëm në arsenalin e liderit, duke rritur mirëqenien dhe duke ngritur performancën. Në kërkimin e përsosmërisë organizative, përqafimi i të qeshurës po përqafon të ardhmen e lidershipit, ku sfidat përballen me shkathtësi, elasticitet dhe gëzim.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0