E-mma sjell në fokus luftën për diversitetin gjinor në Ballkan


Tiranë, 13 Nëntor 2018 – Shoqata E-mma, e pranishme në 12 qytete franceze, vazhdon zhvillimin e saj ndërkombëtar duke hapur një zyrë në Tiranë, Shqipëri me mbështetjen e Epitech Balkans, Komisionit Europian, Microsoft dhe aktorëve të tjerë nga ekosistemi. Që nga viti 2013, E-mma mbledh së bashku më shumë se 500 gra dhe studentë në të gjithë Francën duke sjellë në fokus diversitetin gjinor në botën dixhitale.

E-mma është një shoqatë franceze që synon të promovojë diversitetin gjinor në fushën dixhitale, e cila është pothuajse ekskluzivisht mashkullore. Kjo shoqatë dëshiron të inkurajojë femrat që të hyjnë në këtë fushë, të cilat janë ndarë nga arsimimi dhe kultura e tyre. Asnjë fushë nuk mund të jetë produktive nëse nuk përbëhet nga meshkuj dhe femra. Gjithashtu fokusi është që të inkurajojnë njerëzit që të bashkohen me E-mma për të punuar së bashku. E-mma e sheh të ardhmen në dy kopje, që do të thotë se aty ku diversiteti bëhet familjar dhe ku produktiviteti ka të bëjë me barazinë.

Ky inaugurim do të festohet më 13 Nëntor në orën 16:00Tirana Business Park, Rruga e Rinasit, Ndërtesa 07, Salla Berlin.

Axhenda:

16:00 – Fjalimi hapës:
Znj. Dipty Chander – Presidente e E-mma në botë
16:05 – Panel Diskutimi:
Znj. Marija Gabriel – Komisionere Europiane për Ekonominë dhe Shoqërinë Dixhitale
Z. Sokol Vladi- Drejtor i Microsoft Albania
Z. Edi Rama – Kryeministër i Shqipërisë (TBC)
Znj. Dipty Chander – Presidente e E-mma në botë
16:55 – Mbyllja:
Armend Tahiraj – Drejtor Menaxhues i Epitech – Falënderim për pritjen e E-mma Balkan. 1 vjetori i Epitech në Shqipëri
17:00 Networking dhe Coffee / Cocktail break

Ju lutemi gjeni më poshtë linkun e regjistrimit:

Regjistrimi: https://bit.ly/2DkJgzJ

Kontaktoni për më shumë informacion në: [email protected]

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale