E diplomuara në Universitetin e Prishtinës, Sabina Gjocaj, përzgjidhet ambasadore në Universitetin e Groningenit,në Holandë


Në mesin e qindra aplikantëve nga mbarë bota, në një ceremoni formale të organizuar nga ky universitet, Sabina u përzgjodh ambasadore, duke marrë mbi supe misionin e promovimit ndërkombëtar të këtij institucioni, i cili bën pjesë në listën e 100 universiteteve më të mira në botë.

E me këtë përzgjedhje, Sabina, e cila i kreu studimet bachelor dhe master në Universitetin e Prishtinës, bëri që emri i shtetit të Kosovës të shfaqet kudo në faqet e Universitetit të Groningenit.

“Ndihem jashtëzakonisht mirë për faktin se tanimë të gjithë studentët e interesuar nga Kosova e kanë një pikë referuese për studimet në Universitetin e Groningenit, gjë e cila ua lehtëson marrjen e informatave dhe, mbi të gjitha, u ndihmon sadopak gjatë periudhës së aplikimeve”, shprehet ajo.

Sabina thotë se rrugëtimi i saj nuk ka qenë i lehtë por edhe formimi akademik i marrë në UP i ka ndihmuar që t’ia dalë mbanë.

“Natyrisht se për të studiuar në universitete të tilla, siç është ai i Groningenit, duhet pasur një formim akademik dhe profesional goxha të mirë. Pjesë e formimit tim kanë qenë edhe studimet në Fakultetin Juridik në UP. Megjithatë, programi i studimeve që kam pasur në Groningen ka qenë më i fokusuar në aspektin global (ndërkombëtar) të së drejtës penale, ndërkaq në UP, bazat më të mira i kam formuar në aspektin ndërkombëtar të së drejtës penale”, rrëfen ajo.

Ajo është kthyer në Kosovë për të kontribuar në reformimin e sistemit ligjor dhe aktualisht është e punësuar në Prokurorinë Themelore në Prishtinë, në cilësi të zyrtares ligjore.Vlen të përmendet që Sabina ka përfunduar studimet me sukses maksimal.

uni-pr.edu

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale