Dy kompani shqiptare ofrohen të ndërtojnë zonën e lirë ekonomike në Spitallë - Business Magazine Albania

Dy kompani shqiptare ofrohen të ndërtojnë zonën e lirë ekonomike në Spitallë


Pas tre tentativash të dështuara, Shqipëria duket se do të ketë zonën e parë të lirë ekonomike. Ministria e Ekonomisë po shqyrton dy oferta të mbërritura për zonën e Spitallës.

“Deri në fund të Majit ne do të kemi një fitues për zonën ekonomike të shpallur dhe po të jemi optimistë, mund të themi që Korriku, apo fillimi i Gushtit do të na gjejë me zhvilluesin në territor”, thotë ministrja e Ekonomisë, Milva Ekonomi.

Oferta e parë parashikon 30 milionë € investime për ndërtimin e një fabrike pasurimi të ferro-kromit, kurse oferta e dytë planifikon 93 milionë € për ndërtimin e kapanoneve industrialë. Të dyja këto oferta vijnë nga kompani shqiptare.

“Kanë ardhur nga Maqedonia, Turqia dhe Malta që kanë marrë informacione për zonën. Erdhën edhe sipërmarrje shqiptare, por natyrisht teknologjitë që sjellin këto sipërmarrje janë padyshim teknologji të huaja”, sqaron ministrja e Ekonomisë.

Përveç investimeve, të dy projektet do të krijojnë edhe vende të reja pune.

Propozimi i parë në harkun e tri viteve shkonte në 12 mijë veta që punësohen, propozimi i dytë në harkun e katër viteve shkonte në 2500 punëtorë që punësoheshin”, thotë Ekonomi.

Por sipas kreut të ekonomisë, përfitimi më i madh nga zona është rritja e produktivitetit.

Aktiviteti që do të bëhet me ngritjen e kapanoneve industrialë tregon që do të ketë mundësi për të investuar në prodhim dhe shërbime të kualifikuara në Shqipëri, ndërsa pasurimi i ferro-kromit bën të mundur që Shqipëria jo vetëm të mos eksportojë më mineral si pasuri natyrore, por të shtojë dhe vlerë të shtuar në këtë mineral që ajo eksporton”, shprehet ministrja e Ekonomisë.

Bizneset që do të zhvendosin aktivitetin në zonë do të kenë një sërë lehtësirash tatimore.

burimi: Top Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0