Droni më i shpejtë në botë


George Matus ishte 11 vjeç kur fluturoi dronin e tij të parë. Në moshën 16 vjeçare ai ishte duke konkuruar si një garues profesional dronesh dhe duke shërbyer si pilot testues për avionët e ri.

Tani ai është 18, kohët e fundit kreu shkollën e mesme dhe vendosi të mos shkonte në kolegj, duke ndjekur një ofertë miqësore nga milioneri teknologjisë Peter Thiel.

Ai përdori këto para për të filluar kompaninë e tij, Teal, e cila dot ka lëshuar produktin e saj të parë, një dron konsumuesish që një fillestarë mund ta fluturojë lehtë me një iPhone dhe të incizojë video 4K.

Ndryshimi mes dronit të parë të Teal dhe konkurrencës është se ky dron mundet të përformojë si një makinë garash, duke arritur shpejtësitë prej 85 miljesh për orë ndërkohe që mund të sillet, zhytet nga lartësitë apo të përformojë rrotullime.

Kompania ka filluar të pranojë para porosi që sot, duke marrë $1,299 për njësi.

/PCworld.al

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale