Dronët e Amazon do të skanojnë shtëpinë tuaj për t’ju shitur produkte të tjera - Business Magazine Albania

Dronët e Amazon do të skanojnë shtëpinë tuaj për t’ju shitur produkte të tjera


Droni i shpërndarjes Amazon mund t’ju tregojë nëse duhet të rregulloni çatinë ose ka ardhur koha të ndryshoni plehun e bimëve tuaj.

Ambiciet e Amazon për të ndërtuar një dron për shpërndarjen e produkteve do të kenë një efekt anësor: ata do të krijojnë sasi të paimagjinueshme të dhënash.

Vendndodhja ajrore, të dhënat e hartës, analiza e produkteve të blera janë disa nga të dhënat që mund të përfitohen nga shpërndarja me dron. Amazon tashmë po mendon se si mund t’i kthejë ato në avantazhin e saj.

Lexo: Amazon sapo bëri shpërndarjen e parë me dron

Në një deklaratë të dhënë ditën e Martë, gjigandi online me pakicë i bazuar në Seattle tregon se si “të dhënat e marra rreth një destinacioni mund të hidhen në një sistem kompjuterik dhe më pas të analizohen.”

E thënë thjeshtë. Dronët e Amazon mund të analizojnë shtëpitë e klientëve të saj kur bëjnë dërgesat dhe më pas do të përpiqen t’i shesin atyre produkte dhe shërbime bazuar në atë që “shohin”.

Një shembull që Amazon jep është se ai mund të rekomandojë një shërbim të riparimit të çatisë nëse ai sheh ndonjë problematikë.

“Kompjuterat mund të analizojnë të dhënat dhe të identifikojnë se çatia e lokacionit është në gjendje të keqe dhe ka nevojë për shërbim. Më pas, ata mund të ofrojnë një rekomandim për konsumatorin në lidhje me problematikën që ata kanë pikasur në shtëpinë e tyre.

Lexo: Përse të rinjtë sot nuk blejnë dot një shtëpi?

Gjithashtu një shembull tjetër mund të jetë se pemët e një konsumatori po thahen dhe Amazon mund t’i rekomandojë një pleh tjetër apo prerjen e tyre nëse është e nevojshme.

“Mjetet ajrore pa pilot mund të kapin të dhëna më anën e videove. Kompjuterët mund të shfrytëzojnë teknikat e njohjes së imazhit dhe/ose videos për të identifikuar se pemët kërkojnë shërbim.

Këto rekomandime ose reklama, varet se si ju i shikoni ato mund të dorëzohen me anën e postës elektronike, mesazheve në celular ose me anë të një njoftimi në llogarinë tuaj në Amazon.

Burimi: inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0