Drejtori i Përgjithshëm i Volkswagen kërkon falje pas citimit të frazës së Holokaustit


Drejtori i Përgjithshëm i Volkswagen Herbert Diess ka kërkuar falje publikisht për komentet e bëra që duket se kanë shfaqur një slogan të epokës naziste, duke mbyllur kështu një javë të vështirë për prodhuesin e makinave pasi është ndeshur me një padi të SEC (Securities and Exchange Commission).

Diess tha “ebit macht frei” në një event të brendshëm të kompanisë ditën e Martë, e cila i bën jehonë shprehjes “puna ju bën të lirë, e cila ishte e shkruar në portat e kampeve të përqendrimit siç është Auschwitz.

Lexoni: Ford dhe Volkswagen forcojnë aleancën për makinat autonome

EBIT është një akronim i përdorur zakonisht për “të fitosh përpara interesave dhe taksave”. Komentet e CEO-s u raportuan për herë të parë nga mediat gjermane.

“Në asnjë moment nuk ishte qëllimi im që kjo deklaratë të vendoset në një kontekst të tillë”, tha CEO në një deklaratë me email. “Kjo ishte padyshim një zgjedhje e keqe e fjalëve. Më vjen keq”.

Ka qenë një ditë e vështirë për prodhuesin gjerman. Komisioni amerikan i Letrave me Vlerë dhe Bursës paditi kompaninë dhe ish-drejtorin e saj ekzekutiv, Martin Winterkorn, si pjesë e një skandali të emetimeve, që supozohet se mashtroi investitorët amerikanë. Në një email të veçantë për Business Insider, Volkswagen e quajti rastin “ligjërisht dhe faktikisht të çalë dhe Volkswagen do ta kundërshtojë atë me forcë”.

Lidhja historike midis Volkswagen dhe Holokaustit shkon më thellë. Në fillim të viteve ’30, udhëheqësi nazist Adolf Hitler urdhëroi ndërtimin e një makine për popullin, ose “Volkswagen”. Kompania u themelua në vitin 1937 si pjesë e një plani për të siguruar gjermanët të përballonin një makinë dhe shfrytëzonin punën e skllevërve nga ata që ishin në kampet e përqëndrimit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Lexoni: Volkswagen së shpejti “Made in Serbia”

Aksionet e Volkswagen ranë 0.6% që nga ora 9 a.m në Londër.

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale