Drejtori i OBSH-së shpreson se pandemia mund të zhduket brenda 2 vjetësh

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se sipas parashikimeve shpresohet që pandemia e koronavirusit të marrë fund brenda dy viteve. ‘’Ditët e sotme virusi mund të përhapet me shpejtësi, por në të njëjtën kohë ne kemi teknologjinë dhe njohuritë për ta ndaluar atë. Pandemia e gripit spanjoll të vitit 1918 deshi dy vjet për t’u zhdukur’’.

Më shumë se 22.81 milion njerëz janë raportuar se janë infektuar nga koronavirusi globalisht dhe 793,382 kanë vdekur, sipas një raporti të Reuters. Ndërsa disa vende kanë arritur të parandalojnë transmetimin e Covid-19, Dr Tedros paralajmëroi se “përparimi nuk do të thotë fitore”.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale