Doni sukses? Përqafoni praktikën, jo rutinën! - Business Magazine Albania

Doni sukses? Përqafoni praktikën, jo rutinën!

Doni të keni sukses? Përqafoni praktikën, jo rutinën!

Një mik i fokusuar tek suksesi  bëri të njëjtën rutinë mëngjesi çdo ditë pune për gati dy vjet. Alarmi në orën 5:15 të mëngjesit,  një tas me feta mollë dhe boronica të vendosura në frigorifer një natë më parë, një shishe  me ujë. Bënte ushtrime për pesë minuta. Hipte në Peloton-in e tij deri në orën 5:30 të mëngjesit për të paktën një udhëtim 30-minutësh. Pastaj një pedale në biçikletë u thye. Porosi pjesë dhe priti.

Dhe rutina e tij e mëngjesit filloi të shpërbëhej. Biçikleta e tij nuk funksiononte kështu që ai nuk mund të ushtronte. Ai nuk mund të ushtronte kështu që ndaloi së ngrituri herët. Ai nuk do të ushtrohej, kështu që pse të hante mollë dhe boronica? Ai ndaloi së piri një shishe me ujë.

Efekti i valëzimit të përmirësimit — fokusimi në përmirësimin e një gjëje, sado e vogël qoftë, të çon natyrshëm në përmirësime në fusha të tjera — u kthye në të kundërtën.

Dhe e gjithë rutina e tij u prish.

Rutinat janë shpesh kritike për suksesin. Zbërthimi i një qëllimi në aktivitete të përditshme dhe më pas kryerja e vazhdueshme e këtyre aktiviteteve, ditë pas dite? Kështu njerëzit e suksesshëm arrijnë qëllime të mëdha. Rutinat janë të shkëlqyera. Derisa diçka ta prishë atë rutinë — veçanërisht pasi sa më rigoroz të jeni në ndjekjen e  një rutinë, aq më shumë ka gjasa që një lidhje e vetme e prishur të prishë të gjithë zinxhirin.

Si mund ta ruani që kjo të mos ndodhë? Gjëja kryesore është të ktheni një rutinë në praktikë.

Lexo edhe:Modestia… Ja si shfaqet ajo tek njerëzit e suksesshëm

Rutinat kundrejt praktikave
Cili është ndryshimi në një rutinë dhe një praktikë?

Vozitja me Peloton çdo ditë në orën 5:30 është një rutinë. Ushtrimi çdo ditë është një praktikë.
Ngrënia e fetave të mollës dhe boronicave përpara se të stërviteni është një rutinë e zakonshme. Ushqimi i shëndetshëm është një praktikë.
Mbajtja e një telefonate me Zoom  çdo ditë në orën 9 të mëngjesit është një rutinë. Kontrollimi i rregullt me punonjësit për të parë nëse ata kanë nevojë për ndihmë, udhëzim, ose një fjalë të shpejtë inkurajimi është një praktikë.
Rutinat janë ato që bëni. Praktikat janë ato që bëni edhe ju, por, më e rëndësishmja, ato janë ata që jeni.

Ju prishet biçikleta? Nëse stërvitja është një praktikë, ju do t’i shpenzoni ato 30 minuta duke bërë ushtrime me peshë trupore. Ose disa stërvitje HIIT. Ose shkoni për një vrapim. Ndërsa biçikleta mund të ketë qenë opsioni juaj i preferuar, ju mund të ushtroheni.

Siç shkruan Ryan Holiday:

Dallimi është në fleksibilitet. Njëra ka të bëjë me ritmin e përditshëm. Tjetra është një ndjekje e përjetshme. Dikush mund të shkatërrohet nga diçka aq e thjeshtë. Tjetri mund të përshtatet në përputhje me rrethanat. Një rutinë është diçka që keni krijuar. Tjetra (një praktikë) është diçka që ju bëni. Kur ndodh diçka që ju prish rutinën, mos u ndalni në atë se çfarë. Mendoni pse. Përqendrohuni në qëllimin që rutina juaj ju ndihmon të arrini. Dhe pastaj arrini atë qëllim, këtë herë, në një mënyrë tjetër.

Mos e harro kurrë faktin se çdo element në një rutinë është i drejtuar nga qëllimi — nëse jo, pse është pjesë e rutinës suaj? — dhe ka një sërë mënyrash të ndryshme për të arritur një qëllim. Për të ngrënë shëndetshëm. Për të kontrolluar me punonjësit. Për të monitoruar performancën. Për të marrë reagimet e klientëve. Për të bërë pothuajse çdo gjë.

Pavarësisht se sa e rëndësishme, sado e regjimentuar, sado e ndërtuar me kujdes, rutinat nuk janë ata që jeni. Rutinat janë thjesht ajo që bëni – ajo që zgjidhni të bëni. Një ngërç në rutinën tuaj nuk mund të ndryshojë kush jeni dhe, më e rëndësishmja, kush shpresoni të bëheni. Nëse nuk e lejoni.

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0