Ditë të arta për Bezos, pasuria e tij arrin në 150 miliardë dollarë

Ditë të arta për Bezos, pasuria e tij arrin në 150 miliardë dollarë


Investitorët e Amazon, duke përfshirë CEOn Jeff Bezos, duhet të jenë në një atmosferë festive, pasi vlera e aksioneve të kompanisë u rrit në Wall Street të hënën dhe pritet që së shpejti të arrijë vlerën e më shumë se 1 trilionë dollarëve.

Vlera e aksioneve të Amazon (AMZN) arriti kulmin e të gjitha kohërave. Kjo do të thotë se Bezos – personi më i pasur në botë – tani vlen më shumë se 150 miliardë dollarë, sipas Forbes.

Vlera e pasurisë së Bezos është më e lartë se e bashkë-themeluesit të Microsoft (MSFT), Bill Gates dhe bashkë-themeluesit të Google (GOOGL) Larry Page.

Warren Buffett i Berkshire Hathaway (BRKB) është personi i tretë më i pasur në planet mbrapa Bezos dhe Gates. Por Oracle i Omaha ndjek Bezos me gati 70 miliardë dollarë.

Lexoni: Si lindi emri Amazon?

Jeff Bezos është aksionari më i madh i kompanisë, me më shumë se 16% të aksioneve. Fuqia e Amazonit në tregtinë me pakicë, teknologjinë cloud, median dhe fusha të tjera të shumta e vendos atë më afër Apple, duke u bërë kështu një nga kompanitë më të vlefshme në botë.

Kompania ka një vlerë tregu prej më shumë se 890 miliardë dollarësh. Vlera e tregut e Apple është pak më shumë se 935 miliardë dollarë.

Amazon do të raportojë rezultatet e tremujorit të dytë në 26 Korrik. Analistët po parashikojnë një rritje më shumë se 40% në shitje dhe një rritje më shumë se gjashtëfish në fitimet për aksion.

/CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0