Disa thënie frymëzuese për ditët e para të vitit - Business Magazine Albania

Disa thënie frymëzuese për ditët e para të vitit

thënie frymëzuese

Këtë vit thëniet fryëzuese na duhet të jenë edhe më të fuqishme. Për janarin tema është: Shpresë dhe rinisje.

“Nuk do të pres”

-McKenzie Scott, e cila dhuroi gjatë 2020-ës më shumë se 6 miliard dollarë, premtoi jo vetëm të japë këtë shumë të madhe parash, por të fillonte menjëherë me këtë.

“Optimizmi, pesimizmi, harrojeni këtë; ne duhet t’i bëjmë gjërat të ndodhin. Pavarësisht dëshirës, unë duhet të bëj që ajo të ndodhë”.

–Elon Musk, në 2008, pasi dërgoi tre raketat e para SpaceX dhe dështoi të arrinte në orbitë.

“Mirësi, mirësi, mirësi. Unë dua të lutem për vitin e ri dhe jo të bëj një rezolutë. Lutem për kurajo”

–Susan Sontag

“Kushtet nuk janë asnjëherë perfekte.’Një ditë një sëmundje do t’i marrë ëndrrat tuaja në varr me vete …. Nëse është e rëndësishme për ju dhe doni ta bëni ‘përfundimisht’, thjesht bëjeni atë dhe bëni korrigjimet gjatë rrugës”.

–Tim Ferriss

“Industria jonë nuk respekton traditën. Ajo respekton vetëm inovacionin”.

–Satya Nadella

“Qëndrueshmëria dhe edukimi janë të rëndësishme. Nuk u heq asgjë atyre, por inovacioni është udhëheqësi i progresit”.

–Bill Gates, intervista Rolling Stone 2014

“Nëse e rregulloni krevatin çdo mëngjes ju keni plotësuar detyrën e parë të ditës. Ju jep një sens të vogël krenarie dhe ju inkurajon të bëni edhe një detyrë, edhe një tjetër. Në rast se keni një ditë të lodhshme, do të ktheheni në shtëpi në një krevat të rregulluar –që e rregulluat ju. Dhe një krevat i rregulluar, ju jep kurajon se e nesërmja do të jetë më e mirë”.

–Admiral William McRaven

“Nuk ka nevojë të shikoni të gjitha shkallët. Thjesht bëni hapin e parë”.

–Martin Luther King, Jr.

“Nuk e kisha vënë re, por pushimi nga puna në Apple ishte gjëja më e mirë që më ka ndodhur”. Mundësia e të qënit i suksesshëm u zëvendësua me dritën për të qenë sërish një fillestar, më pak i sigurt për çdo gjë. Më shtyu të futem në një prej periudhave të mia më krijuese”.

–Steve Jobs, fjala në Stanford 2005

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0