Disa thënie frymëzuese për ditët e para të vitit

thënie frymëzuese

Këtë vit thëniet fryëzuese na duhet të jenë edhe më të fuqishme. Për janarin tema është: Shpresë dhe rinisje.

“Nuk do të pres”

-McKenzie Scott, e cila dhuroi gjatë 2020-ës më shumë se 6 miliard dollarë, premtoi jo vetëm të japë këtë shumë të madhe parash, por të fillonte menjëherë me këtë.

“Optimizmi, pesimizmi, harrojeni këtë; ne duhet t’i bëjmë gjërat të ndodhin. Pavarësisht dëshirës, unë duhet të bëj që ajo të ndodhë”.

–Elon Musk, në 2008, pasi dërgoi tre raketat e para SpaceX dhe dështoi të arrinte në orbitë.

“Mirësi, mirësi, mirësi. Unë dua të lutem për vitin e ri dhe jo të bëj një rezolutë. Lutem për kurajo”

–Susan Sontag

“Kushtet nuk janë asnjëherë perfekte.’Një ditë një sëmundje do t’i marrë ëndrrat tuaja në varr me vete …. Nëse është e rëndësishme për ju dhe doni ta bëni ‘përfundimisht’, thjesht bëjeni atë dhe bëni korrigjimet gjatë rrugës”.

–Tim Ferriss

“Industria jonë nuk respekton traditën. Ajo respekton vetëm inovacionin”.

–Satya Nadella

“Qëndrueshmëria dhe edukimi janë të rëndësishme. Nuk u heq asgjë atyre, por inovacioni është udhëheqësi i progresit”.

–Bill Gates, intervista Rolling Stone 2014

“Nëse e rregulloni krevatin çdo mëngjes ju keni plotësuar detyrën e parë të ditës. Ju jep një sens të vogël krenarie dhe ju inkurajon të bëni edhe një detyrë, edhe një tjetër. Në rast se keni një ditë të lodhshme, do të ktheheni në shtëpi në një krevat të rregulluar –që e rregulluat ju. Dhe një krevat i rregulluar, ju jep kurajon se e nesërmja do të jetë më e mirë”.

–Admiral William McRaven

“Nuk ka nevojë të shikoni të gjitha shkallët. Thjesht bëni hapin e parë”.

–Martin Luther King, Jr.

“Nuk e kisha vënë re, por pushimi nga puna në Apple ishte gjëja më e mirë që më ka ndodhur”. Mundësia e të qënit i suksesshëm u zëvendësua me dritën për të qenë sërish një fillestar, më pak i sigurt për çdo gjë. Më shtyu të futem në një prej periudhave të mia më krijuese”.

–Steve Jobs, fjala në Stanford 2005

INC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale