Diabetikët duhen të kenë kujdes, një dobësi sigurie është zbuluar në një pompë insuline


Johnson&Johnson i ka thënë njerëzve që po përdorin një nga pompat e tyre të insulinës se ka një dobësi në sigurinë e pajisjes që mund të lejojë një haker të marrë kontroll të pompës dhe t’a bëjë pajisjen që të dërgojë një mbidozë insuline.

Një mbidozë insuline mund të jetë fatale. Pavarësisht nga dobësitë dhe rreziku i vdekjes nëse shfrytëzohet dobësia, Johnson & Johnson thotë se rreziku  për përdoruesit e pompës është shumë i ulët.

Ekspertët thonë se kjo është hera e parë që një prodhues ka dërguar një paralajmërim të tillë tek pacientët përreth një dobësie sigurie në pajisjet mjekësore. Kompania i ka thënë Reuters se nuk është në dijeni për ndonjë tentative hack-imi të pompës në këtë kohë, por ka vendosur që t’i paralajmërojë përdoruesit dhe t’i këshillojë që t’a rregullojnë problemin.

diabetiket-duhen-te-kene-kujdes-nje-dobesi-sigurie-eshte-zbuluar-ne-nje-pompe-insuline-businessmag

Pompa në fjalë është Animas OneTouch Ping që debutoi në 2008 dhe shitet me një kontrollues  të jashtëm pa kabllo që përdoret për të kontrolluar pompën. Arsyeja për kontrolluesin është që të lejojë për përdorim më të lehtë të pompës, e cila vendoset zakonisht nën rroba dhe mundN të jetë paska e turpshme që të arrihet kur është nevoja që të përdoret.

 

burimi: Pc-World

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale