Deklarata e të ardhurave, edhe nën 2 milionë lekë. Drejtoresha e Tatimeve jep argumentat e saj


Individët që sigurojnë të ardhura nga më shumë se sa një pagë, nga fillimi i vitit të ardhshëm do të duhet të duhet të deklarojnë të ardhurat dhe të taksohen për to edhe nëse kanë të ardhura nën 2 milionë lekë në vit. Drejtoresha e Tatimeve, Delina Ibrahimaj ka theksuar para mediave se ky vendim po merret për të shmangur evazionin në tregun e  punës.

Sipas saj, “Dypunësimi ishte një burim shmangie dhe kjo nuk është e drejtë” Sipas saj janë me dhjetëra mijëra individë (inxhinierë, arkitektë, shefa guzhine, etj.), të cilët kanë bërë shmangie fiskale me qëllim që të deklaronin më pak tatim mbi të ardhurat. Pjesa më e madhe e këtyre individëve janë me paga të larta dhe si rrjedhojë ata i kap tatimi prej 23% për pagat e bashkuara mbi 150 mijë lekë.

Sipas Drejtoreshës së Tatimeve, deklarata e tyre do të jetë më e thjeshtuar.

Projektligji ende në diskutim, ka ngjallur debat mes ekspertësh. Shumë prej tyre kanë theksuar se për deklaratën personale duhet të ketë një vlerë dysheme dhe nuk mund të bëhet edhe nga persona me të ardhura të ulëta, që mund të mos përmbushin as nivelin e minimumit jetik.

Drejtoresha e Tatimeve tha se, “Nga verifikimet e bëra në sistem rezulton se aktualisht janë rreth 24 mijë individë që janë të dy apo trepunësuar tek punëdhënës të ndryshëm. Ato janë në profesione, që mirëpaguhen në tregun e punës, si inxhinierë, arkitektë, ekonomistë, mësues, pedagogë, konsulentë dhe guzhinierë. Në shumë raste ata kanë pozicione drejtuese në kompanitë ku janë të punësuar, si drejtorë ekzekutivë, drejtorë shitjesh, administratorë të kompanive, etj.”

Ndryshimi parashikon të bëhet efektiv me hyrjen në fuqi të ligjit, çka parashikon nisjen e përllogaritjes së të ardhurave të përbashkëta.

Deri më tani, detyrimin për të bërë deklarimin vjetor të të ardhurave e kishin vetëm ata persona që siguronin më shumë se 2 milionë lekë të ardhura.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale