COVID-19, Shkencëtarët afër zbulimit të vaksinës, pas testimit tek minjtë


Një vaksinë për sëmundjen Covid-19 e shkaktuar nga koronavirusi është në prag të zbulimit, tha një ekip shkencëtarësh.

Studiuesit në Mbretërinë e Bashkuar, të udhëhequr nga kreu i Infeksionit Mukozal dhe Imunitetit, Dr Robin Shattock, thanë se ata kanë testuar me sukses një vaksinë tek minjtë dhe shpresojnë se vaksina mund të jetë gati për t’u testuar tek njerëzit deri në qershor.

“Unë kam marrë rezultate një muaj pasi injektova vaksinën tek minjtë. Vaksina funksionon vërtet, vërtet mirë”, ka thënë studiuesi specialist, Dr. Paul McKay, nga Imperial College London, për Daily Mail.Ekipi po punon me shkencëtarë në Paris për të përcaktuar efektivitetin e vaksinës tek majmunët.

Dr McKay tha se ata kanë aplikuar për fonde të mëtejshme nga Këshilli i Kërkimeve Mjekësore për të kryer prova klinike tek njerëzit.”Nëse marrim fondin për provat klinike, do ta testojmë vaksinën tek njerëzit, deri në qershor,” tha ai.
“Nëse shkencëtarët britanikë krijojnë një vaksinë do të ishte mirë sikur qeveria ta mbështeste atë.”Nëse provat tek njerëzit do të jenë të suksesshme, ekipi shpreson që vaksina të jetë e disponueshme për pacientët brenda një viti.

Daily Mail

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale