Covid 19 nxit projektin e Inovest për të menaxhuar pronat e dhëna me qira - Business Magazine Albania

Covid 19 nxit projektin e Inovest për të menaxhuar pronat e dhëna me qira

inovest

Tashmë është fakt që Covid-19 diktoi distancimin social dhe solli si efekt bllokimin e kufinjve. Sa qytetarë, brenda dhe jashtë vendit nuk kanë pasur mundësi të ndjekin pronat e tyre, pagesat, mirëmbajtjen. hapja e kufijvë po diksutohet por duket ende e largët dita e lëvizjeve tërësisht të sigurta. Covid preku shumë sektorë të ekonomisë përfshirë edhe ndërtimin.

Ndër investimet kryesore të bëra në Shqipëri janë blerja e pronave të patundshme dhe lënia e tyre me qira. Ky mund të jetë një nga burimet më të rëndësishme të të ardhurave mujore. Krahas pagesës së qirasë, Covid shkaktoi pengesa edhe në kontrollin dhe menaxhimin e pronës me qira. Lindja e pengesave, krijon edhe lindjen e zgjidhjeve. Kjo ka ndodhur me kompaninë Inovest, e cila ofron shërbime në sektorin e ndërtimit. Ajo ka krijuar një njësi të veçantë brënda saj, e cila funksionon si sistem për vlerësimin dhe menaxhimin e pronës. Klodiana Ajazi, një nga drejtueset e kësaj kompanie thotë që, “në portoflin kemi kanë një numër të konsiderueshëm pronash, për të cilat ofrojmë zgjidhje për çdo shqetësim që kanë pronarët”. Disa prej tyre janë:

  1. Vlerësimi i një prone për të përcaktuar qiranë e përshtatshme.
  2. Mirëmbajtja teknike, riparime, shërbime të pronës 24h në çdo ditë të vitit.
  3. Marketingu i një prone dhe dhënia me qira.
  4. Inspektimi i vazhdueshëm i pronës dhe trajtimi i ankesave nga qiramarrësit.
  5. Mbledhja e qirasë dhe detyrimeve të tjera.
  6. Pagesa e faturave.

Menaxhimi i pronës është një aspekt i rëndësishëm në sektorin e pasurive të paluajtshme. Ky menaxhim është i zbatueshëm për të dy llojet e pasurive: rezidenciale dhe komerciale (për banim ose për biznes).

Lexo: Klodiana Ajazi: Kujdesi ndaj klientit, një punë që duhet bërë me pasion

Ka shumë faktorë që ndikojnë në menaxhimin e suksesshëm të një prone, e cila duhet të gjenerojë vazhdimisht të ardhura, por edhe të jetë në kushet e duhura të mirëmbajtjes. Ky është shqetësimi kryesor në shumicën e shtëpive të dhëna me qira në ditët e sotme. Distancimi social, i cili duhet të vijojë të ruhet tashmë e bën edhe më të vështirë inspektimin apo kontrollin e një prone, së pari për të shmangur takimet qiramarrës-qiradhënës.

Nga ana tjetër, kur prona nuk menaxhohet në mënyrë profesionale, të ardhurat e pritura nga qiraja mund të vonohen, investimi në pronë mund të dëmtohet, pagesat dhe detyrimet mund të akumolohen, marrëdhëniet mes pronarit dhe qiramarrësit mund të jenë të cënueshme në çdo kohë. Kjo është arsyeja pse ekzistojnë kompanitë e menaxhimit të pronave, me staf profesional dhe sisteme teknologjike në dispozicion.

A do të munden këto kompani sot të zgjidhin një problem për shumë familje që jetojnë në Shqipëri ose jashtë dhe duan që prona e tyre të mos ketë problemet e zakonshme?!

Deri më tani, menaxhimi pronave nuk ka qenë një aspekt i zakonshëm në tregun e pasurive të patundshme dhe nuk ka kompani të stukturuara që e ofrojnë. Ky proces është bërë nga administratorët e pallateve apo të afërm të familjes, çka nuk sjell mirëmbajtje dhe kujdesin e duhur profesional për pronën.

Diferenca mes menaxhimit të një individi dhe një kompanie të specializuar, është edhe sistemi i ngritur. Drejtuesja e Inovest thotë se, “kemi vënë në dispozicion një system, i cili u lejon pronarëve të pronës ta kontrollojnë pronën online në çdo kohë si dhe një staf 24h në dispozicion.

Për shumë familje shqiptare, pronat janë kapital i ngurtësuar, i cili pa vëmendjen e vazhdueshme kthehet në burim stresi në mirëmbajtje. Prona merr një tjetër vlerë kur ke një kontroll të plotë mbi të ardhurat që të gjeneron dhe ecurinë e saj.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0