COVID-19, Izolim i plotë edhe këtë fundjavë


Duke nisur nga ora 13:00 e së shtunës dhe deri të hënën në orën 05:00 të mëngjesit, do të ndalohen të gjitha lëvizjet e qytetarëve, njësoj si fundjavën e kaluar.

Pas mesditës së të shtunës, nuk do të ketë më as dyqane hapur.

Kryeministri Edi Rama kujtoi qytetarët, me një postim në rrjetin social Facebook, se gjatë kësaj kohe duhet të qëndrojnë në shtëpi dhe se nuk mund të aplikohet për leje për të lëvizuar.

Lexoni: Ministria e Financave dhe Ekonomisë nxjerr urdhërin për përcaktimin e procedurës, për përfitimin e pagesës së papunësisë, si pasojё e Covid-19

Gjatë kësaj jave, ka nisur dalja e qytetarëve në orarin e kufizuar 05:00 e mëngjesit deri në orën 13:00, vetëm pasi qytetarët janë pajisur me leje.

Dy janë mënyrat për marrjen e lejeve: përmes aplikimit në portalin e-albania ose përmes një mesazhi në numrin 55155.

Për më shumë informacion rreth marrjes së lejes klikoni këtu.

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale