COVID-19, Italia dhe Spanja drejt një izolimi të dytë, lokalet mbyllen në orën 18:00

Spanja ka shpallur sërish gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të Covid-19 nga frika se mos gjykatat rrëzojnë vendimet e qeverive rajonale që kanë vendosur masa shtrënguese kundër infeksionit, ndërsa Italia ka vendosur mbylljen e plotë të kinemave, teatrove dhe orar të kufizuar për baret dhe restorantet, ndërsa në Zvicër është shpërndarë një qarkore për autoritetet shëndetësore ku këshillohet që përparësi në trajtim mjekësor t’u jepet pacientëve të rinj. Të gjitha vendet po përjetojnë një rritje drastike të rasteve të reja me koronavirus, që ka rikthyer panikun e kolapsit të sistemit shëndetësor sidomos në Spanjë dhe në Itali. Qeveria spanjolle vendosi në një mbledhje të jashtëzakonshme këtë të diel shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme.

Edhe pse në shumë qytete kryesore tashmë ka reagime nga qytetarët kundër masave sidomos atyre të ndalim qarkullimit, kryeministri Conte ka nënshkruar të dielën dekretin e ri në lidhje me pandeminë. Kështu në këtë dekret parashikohet mbyllja e të gjithë lokaleve dhe restoranteve pas orës 18:00 të mbrëmjes. Nuk do të lejohen grumbullimet në mjedise të hapura dhe të mbyllura. Mbyllen teatrot, pishinat, kinematë etj. Masat e reja do të hyjnë në fuqi nga e hëna dhe do të qëndrojnë të paktën deri më 24 nëntor.

LEXO: Rritja e rasteve me Covid-19, Italia mbyll sheshet, shkollat e universitetet

Vendimi për të mos mbyllur fundjavën është pritur me kritika nga një pjesë e ekspertëve, por Komiteti Teknik e arsyetoi atë duke deklaruar se mbajtja hapur e restoranteve në fundjavë është një vendim i drejtë për të shmangur grumbullimet edhe më masive familjare të shtunën dhe të dielën. Gjithashtu është refuzuar edhe kufizimi i lëvizjeve mes rajoneve, pasi sipas ekspertëve italianë të dhënat sugjerojnë se infektimet më të shumta janë të regjistruara në zonat metropolitane. Është refuzuar edhe propozimi për të mbyllur udhëtimet me jashtë. Sa u takon shkollave, ato mbeten të hapura plotësisht për ciklin e ulët, ndërkohë që për pjesën tjetër urdhërohet adoptimi i metodave të mësimit online në të paktën 75 për qind të tyre. Qytetarëve u këshillohet fort që të shmangin transportin publik, ndërsa pishinat dhe palestrat do të mbyllen.

Në Spanjë, gjendja e jashtëzakonshme është vendosur për 15 ditë me mundësinë e zgjatjes me një muaj e deri në pa afat nëse situata përkeqësohet. Mediat spanjolle raportojnë se kjo gjendje do të qëndrojë në fuqi deri në muajin prill. Sipas këtij vendimi, duke filluar nga e hëna, i gjithë vendi do të futet në izolim duke filluar nga ora 23:00 deri në orën 06:00, administrata do të funksionojë e reduktuar vetëm me punonjësit që nuk kanë mundësi të punojnë nga shtëpitë.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale