COVID-19, Anulohet Oktoberfest, festivali më i madh i birrës

COVID-19, Anulohet Oktoberfest, festivali më i madh i birrës


Oktoberfest i Mynihut, festivali më i madh në botë, ku njerëz nga e gjithë bota mblidhen së bashku, u anulua si pasojë e shpërthimit të koronavirusit.

Gjashtë milionë njerëz shkojnë në kryeqytetin bavarez çdo vit për festën dy javore, të zhvilluar në tenda të mbushura me tavolina dhe stola të gjata prej druri, ku distancimi social do të ishte i pamundur. Eventi, i cili ishte planifikuar të zhvillohej nga data 19 shtator deri më 4 tetor, gjeneron rreth 1 miliard euro (1.1 miliardë dollarë) për qytetin.

Lexoni: Arsimimi imponon emancipim. Edukimi tërësor është liri për të gjithë

“Ky nuk është një vit normal dhe është për fat të keq një vit pa Oktoberfest,” tha Markus Soeder, kryeministri i shtetit gjerman jugor, duke njoftuar një vendim që ishte pritur gjerësisht.

Festimet datojnë që prej vitit 1810, kur u mbajt Oktoberfesti i parë për nder të martesës së Princit të Kurorës, Ludwig.

Reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0