Core Studio ofron shërbime falas për personat që punojnë nga shtëpia


Core Studio, është një studio e përqendruar në zhvillimin e faqeve te internetit. Ajo ndihmon individët të përmirësojnë biznesin e tyre duke ju ofruar web-e të cilësisë së lartë, me design të personalizuar dhe me siguri maksimale.

Core Studio do të ofrojë shërbime falas për të gjithë bizneset/kompanitë/individët deri në momentin që gjendja aktuale të stabilizohet dhe individët të jenë të lirë të shkojnë në punë. “Të gjitha shërbimet tona do të ofrohen falas përveç regjistrimit të domain-it të individit tek AKEP, pasi është agjenci qeveritare.  Por falë partneritetit tonë me host.al, ky proces mund të kryhet online nga vetë individi pa qenë nevoja të dalë nga shtëpia. Gjithashtu, ofrojmë suportin tonë për çdo problem elektronik që njerëzit mund të hasin”, thotë drejtori i studios, Mefat Shabani, për Business Mag. Core Studio ofron ndihmë për farmacitë, shkollat, bizneset e vogla, etj.

Për shkollat që kanë nevojë për sistemin online në internet (Moodle), Core Studio do të konfigurojë sistemin në gjuhën shqipe si dhe do të ofrojë një PowerPoint shpjegues. Kështu çdo nxënës mund të bëjë detyrat e shtëpisë dhe t’i ngarkojë ato në Moodle, ku mësuesi do të vendosë notë, shpjegime ose paralajmërime. Studentët gjithashtu do të jenë në gjendje të lexojnë artikuj, të ndjekin leksionet dhe seminaret në internet si dhe të kryejnë provime online në faqen e tyre.

“Ofrojmë ndihmë për çdo shkollë apo universitet, që aktualisht ka probleme me konfigurim e Google Classroom”, shton Mefat Shabani.

Për korporatat dhe bizneset, ne do të ofrojmë aplikacionin tonë në internet të quajtur “Puna”, i cili do t’i lejojë biznesit të japë detyra për punonjësit e tyre, duke monitoruar kohën e tyre përmes sistemit tonë të caktuar kohor, të shikojnë punën dhe mbarëvajtjen e detyrave, etj. Gjithashtu, në sistem, klientët do të jenë në gjendje të hapin bileta ndihme, të paguajnë fatura dhe madje të bisedojnë live me punonjësit ndërmjet ‘Live Chat’ që sigurohet nga ne”, thotë ai.

Për farmacitë, ne kemi Aplikacione Web që janë në gjendje të mbajnë produktet, klientët si dhe të gjitha recetat e tyre. Sistemi ofron mundësinë e pagesës online. Kështu që klientët mund të porosisin ilaçet e tyre nga shtëpia (Core Studio nuk do të mbulojë transportin, ky shërbim duhet kryer nga një korrier ose posta!)”, shprehet drejtori i Core Studio.

Gjithashtu, stafi i studios ka garantuar specialistë të IT-së, të cilët do të punojnë “remote” 24/7 për të ndihmuar çdo biznes (të menaxhojë stafin dhe punonjësit) me kompjuterët, laptopët, telefonata ndërmjet Skype për probleme harduerike.

Lexoni: Konfirmohen 2 raste me Koronavirus në Kosovë

Aktualisht, Core Studio ka 45 serverë të dedikuar në 7 vende të ndryshme të modifikuara për të punuar me Cloudflare CDN, që do të thotë se ata do të ofrojnë hapësirë virtuale sa më shumë që të kenë mundësi, për të gjithë njerëzit dhe agjencitë që duan të japin ndihmë ndaj COVID-19 .

“Mos hezitoni të na telefononi në çdo kohë, të gjithë zhvilluesit tanë, inxhinierët dhe agjentët tanë po përpiqen të bëjnë sa më shumë që të mundemi për biznesin tuaj, shkollën apo organizatën”, thotë z.Shabani.

Core Studio u krijua si ide startup-i në Letoni. Është ndër kompanitë e para në Europë, që është bërë pjesë e programit WordPress Vip Partner si dhe ofron shërbimet në 7 shtete të botës.

“Ju lutemi mos dilni jashtë, ne jemi këtu për t’iu mbështetur ju dhe kompaninë tuaj. Qëndroni në shtëpi, qëndroni të sigurt. Ne nuk duhet të kemi frikë, por duhet të jemi vërtet të kujdesshëm këto ditë për veten dhe familjet tona”, bën thirrje drejtori i studios.

Ju mund të kontaktoni Core Studio rreth problemeve elektronike që mund të hasni:

Website: panel.corestudio.al

E-mail: [email protected] dhe [email protected]

Nr.celulari: +355 67 229 0922

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale