Connect IT - Ura lidhëse midis studentëve më të zotë të IT-së dhe sipërmarrësve të cilët dëshirojnë të digjitalizojnë kompanitë e tyre - Business Magazine Albania

Connect IT – Ura lidhëse midis studentëve më të zotë të IT-së dhe sipërmarrësve të cilët dëshirojnë të digjitalizojnë kompanitë e tyre

Sipas një modeli të ngjashëm të zbatuar në Holandë, Connect IT është një program që aktualisht po zhvillon fazën pilot në Shqipëri. Qëllimi kryesor i programit është të ndihmojë NMVM -të në Tiranë dhe pjesë të tjera të Shqipërisë të krijojnë novacion në sferën digjitale duke lidhur studentët më të ndritshëm të IT -së me sipërmarrësit dhe duke punuar së bashku!

Këto ekipe studentore po bashkëpunojnë në gjetjen e zgjidhjeve inovative për kompanitë. Kohëzgjatja e projektit është fleksibël: varet nga kompleksiteti i sfidës, disponueshmëria e ekipeve studentore dhe afatet e kompanisë pjesëmarrëse. Detyrat kryhen nga ekipet e studentëve dhe mbikëqyren nga pedagogë dhe ekspertë profesionistë.

Në terma specifikë dhe të kuantifikuar, mëposhtë janë objektivat për gjithë kohëzgjatjen e projektit (1 vit):

  1. Krijoni ndërgjegjësim dhe edukoni MSME -të shqiptare për mundësitë dhe përfitimet që vijnë nga digjitalizimi (p.sh. uljet e kostos, rritja e tregut nëpërmjet digjitalizimit)
  2. Jepini zgjidhje 50 sfidave të identifikuara – përmirësoni modelet/operacionet ekzistuese të biznesit – të NMVM -ve shqiptare të zgjedhura përmes zgjidhjeve digjitale të zhvilluara nga studentët e IT-së.
  3. Mbështetni studentët shqiptarë të IT-së për të krijuar një projekt/entitet konsulence studentor që u mundëson atyre të punojnë për bizneset lokale si konsulentë të TI-së (si punë dytësore).

Cila ishte sfida?

Connect IT bashkon sipërmarrësit e MSME-ve dhe studentët e teknologjisë për të ndihmuar sipërmarrësit me digjitalizimin e kompanisë së tyre në operacionet e përditshme. Studentët teknikë dhe IT kryejnë projekte praktike të TI-së për sipërmarrësit në ekipe (sprinte digjitale). Sprintet zgjasin mesatarisht 8 deri në 12 javë dhe fokusohen, ndër të tjera, në përdorimin e të dhënave për përmirësimin e proceseve të biznesit, krijimin e faqeve të internetit, marketingun në internet, sigurinë kibernetike dhe Inteligjencën Artificiale. Për më tepër, Connect IT u siguron sipërmarrësve më shumë njohuri mbi mundësitë e digjitalizimit përmes klasave master dhe sesioneve me ekspertë. Duke bërë bashkë studentë, profesorë dhe sipërmarrës së bashku, Connect IT synon të përmirësojë lidhjen midis institucioneve arsimore dhe NVM -ve.

Rezultati për sipërmarrësit pjesëmarrës është:

1) rezultatet e tyre të operimit përmirësohen

2) ata mund të përshtaten me tregun që ndryshon me shpejtësi

3) potencialisht ata mund të punësojnë studentin pas zbatimit të zgjidhjes

Studentët pjesëmarrës marrin më shumë përvojë duke punuar në MSME, njohin më mirë kapacitetet e tyre dhe mësojnë aftësi të reja gjatë gjithë procesit.

Cila është zgjidhja?

Aktualisht, Connect IT po punon me 11 kompani shumë të njohura në Shqipëri dhe 17 ekipe studentore të Institutit Kanadez të Teknologjisë, Universiteti Epoka, Universiteti Polis, dhe Fakulteti Ekonomik në Universitetin e Tiranës. 76 studentët nga universitetet e lartpërmendura komunikojnë vazhdimisht duke mbajtur takime fizike dhe virtuale me kompanitë për të cilat ata po punojnë. 

Për studentët e vitit të tretë Bachelor ose Master të vitit të dytë, pjesëmarrja dhe përfundimi me sukses i projektit është pjesë e përvojës së praktikës së përfshirë në kurrikulën e tyre, përpara diplomimit.

Brenda projektit, studentët që kanë treguar një angazhim dhe interes të lartë për projektin lejohen të krijojnë një njësi të quajtur Student Inc. që u mundëson atyre të punojnë për bizneset lokale si konsulentë IT (si punë me kohë të pjesshme). Ky është elementi më tërheqës por edhe arritja më e madhe nga ky projekt deri më tani.

Kompania sapo është krijuar dhe studentët janë në kërkim të bizneseve të para që do të kërkojnë shërbimet e tyre në zonën e transformimit digjital. Ky projekt është unik për faktin që menjëherë pas diplomimit këta studentë do t’ua shesin aksionet studentëve të viteve në vijim dhe gjithashtu do të ndajnë me ta përvojën dhe njohuritë në mënyrë që kompania të jetë e qëndrueshme dhe utilitare.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0