Coca-Cola vjen me aktivitet për mbrojtjen e mjedisit - Business Magazine Albania

Coca-Cola vjen me aktivitet për mbrojtjen e mjedisit


Kompania “Coca-Cola HBC Kosova”, në bashkëpunim me Odën Ekonomike Amerikane, mbajtën një aktivitet ndërgjegjësues për mbrojtjen e mjedisit dhe rëndësinë e aktiviteteve fizike, me moton “Pedalo dhe krijo eko energji”.

Albina Pllana, zëdhënëse e kompanisë “Coca-Cola HBC Kosova”, tha se është një ndjenjë e mirë që kanë mundësi të organizojnë një aktivitet të tillë, që synon të vetëdijesojë qytetarët për rëndësinë e mbrojtjes së mjedisit.

Ndërsa, Adea Kelmendi nga Oda Amerikane Ekonomike në Kosovë (OEAK), tregoi se kjo organizatë, së bashku me kompanitë e saj anëtare, si dhe me anëtarët e Komitetit për Përgjegjësi Korporative, përveç organizimit dhe pjesëmarrjes në ngjarje që mbështesin iniciativa shoqërore, vazhdimisht inkurajojnë të gjitha kompanitë kosovare që të investojnë sa më shumë në mbrojtje të mjedisit.

“Përmes fondacionit të Odës Amerikane ne po përpiqemi që të kontribuojmë në ndryshimet mjedisore, të kontribuojmë në komunitetin në përgjithësi duke iu ndihmuar njerëzve në nevojë, personave me nevoja të veçanta, fëmijëve dhe pensionistëve”, u shpreh Adea Kelmendi.

Pjesë e aktivitetit të organizuar në sheshin “New Born” në Prishtinë kishin mundësi të bëheshin dhe qytetarët. Disa prej tyre garuan në pedalimin e biçikleta, duke prodhuar energji të ripërtërishme. Fituesit u shpërblyen me dhurata simbolike.

 

burimi: ekonomiaonline

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0