Çmimi i Guvernatorit, 3 studentë vlerësohen për punën e tyre kërkimore

çmimi i guvernatorit

3 diplomat më të mira vë fushën e ekonomisë dhe financave u vlerësuan me çmimin e Guvernatorit gjatë një eventi të mabjtur online.

Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, ishte pjesë e ceremonisë së shpalljes së çmimeve fituese të konkursit të hapur “Çmimi i Guvernatorit për Diplomën më të Mirë për vitin 2020”. Konkursi fundvitit u dedikohet studentëve shqiptarë të diplomuar brenda dhe jashtë vendit, për punë kërkimore-shkencore.

Megi Jaupi, mori çmimin e pare. Ajo është studente në Universitetin e Zyrihut ETH, Zvicër. Tema e saj mbështetet dhe aplikon metodologjinë e rrjeteve neutrale, si një nga metodat më inovative dhe më të sofistikuara për përafrimin e shpërndarjeve shumëdimensionale të variablave të rastit në studimin e ekonomisë dhe financës. Studimi është ndërtuar në formën e një eksperimenti të aplikuar interesant edhe inovativ.

Lexo: Ndahet Çmimi i Guvernatorit për Diplomën më të Mirë për vitin 2019

Argi Hanku, mori ccmimin e dytë. Ai është student në Universitetin e Vjenës, Austri,

Me çmimin e tretë u vlerësua Eda Meta, studente në Universitetin “Berlin School of Economics and Law”.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale