Çmimi i Bitcoin bie ndjeshëm. Miliarda dollarë fshihen nga tregu i kriptovalutave - Business Magazine Albania

Çmimi i Bitcoin bie ndjeshëm. Miliarda dollarë fshihen nga tregu i kriptovalutave

Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera ranë ndjeshëm të martën duke u tërhequr nga nivelet rekord që shënuan gjatë muajve paraardhës.

Monedha dixhitale më e madhe në botë ra në 60,000 dollarë. Ajo rikuperoi disa nga ato humbje dhe po tregtohej me rreth 60,542 dollarë në orën 9:26 të mëngjesit me orën e Londrës (4:26 pasdite ET), sipas të dhënave të Coin Metrics, me rënie 5% nga 24 orë më parë.

Ndërkohë, Eteri ra me 6% në 4,229 dollarë.

Shtysa pas lëvizjes së çmimeve nuk ishte e qartë.

Planifikuesi shtetëror i Kinës, Komisioni Kombëtar i Zhvillimit dhe Reformës (NDRC), tha gjatë një konference për shtyp të martën se do të vazhdojë të pastrojë minierat e monedhës virtuale në vend.

Lexo edhe: Twitter krijon ekipin e kriptovalutave

Në fillim të këtij viti, Kina goditi minierat e Bitcoin duke çuar në një eksod të minatorëve. Minierat janë një proces intensiv i energjisë, i cili krijon monedha të reja dhe mban një regjistër të të gjitha transaksioneve të argumenteve dixhitale ekzistuese.

Pekini është i shqetësuar për sasinë e energjisë që përdoret nga minierat.

Minierat “shkaktojnë konsum të madh të energjisë dhe emetim të karbonit. Nuk ka asnjë ndikim aktiv për të udhëhequr zhvillimin e industrisë ose përparimin shkencor, “tha zëdhënësja e NDRC Meng Ëei të martën, sipas një përkthimi të CNBC të komenteve të saj në Mandarin.

“Rregullimi i aktiviteteve të minierave të kriptomonedhave ka kuptim të rëndësishëm në optimizimin e strukturës sonë industriale, kursimin e energjisë dhe uljen e emetimeve, arritjen e emetimit të karbonit dhe objektivave të neutralitetit”.

Presidenti kinez Xi Jinping tha vitin e kaluar se Kina synon të arrijë neutralitetin e karbonit deri në vitin 2060.

NDRC tha se do të fokusohet në kompanitë shtetërore të përfshira në minierat e kriptomonedhave. Ai tha gjithashtu se po shqyrton vendosjen e “çmimeve ndëshkuese të energjisë elektrike” kundër atyre që marrin pjesë në aktivitetet e minierave të kriptomonedhave, por që paguajnë një çmim të energjisë elektrike për banesa.

Komentet negative të lidhura me kriptografinë nga autoritetet kineze shpesh kanë çuar në një shitje të monedhave dixhitale, edhe nëse ato komente nuk janë tepër të reja.

Tërheqje nga nivelet rekord

Tërheqja e çmimeve të kriptomonedhave vjen gjithashtu pasi shumë prej tyre arritën nivelet më të larta të të gjitha kohërave në nëntor.

Bitcoin arriti një nivel rekord prej 68,990.90 dollarë më 10 nëntor me eterin pas shembullit më 11 nëntor.

“Unë mendoj se ne po shohim një tërheqje të shëndetshme pas një rritjeje 7 javore nga 40K në 69K, gjë që është normale në një trend rritës,” tha për CNBC Vijay Ayyar, kreu i Azi-Paqësorit në shkëmbimin e kriptomonedhave Luno.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0