Çmimet e larta të naftës nënkuptojnë karburant më të shtrenjtë për të gjithë ne » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 09/07/2018

Çmimet e larta të naftës nënkuptojnë karburant më të shtrenjtë për të gjithë ne

Share
nga Anerola Torollari
Kor 09, 2018
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Në muajt e ardhshëm pritet që çmimi i naftës të rritet për shkak të mungesës së investimeve gjatë periudhave të mëparshme. Nga kjo do të përfitojnë ata që janë të përfshirë në prodhimin dhe përpunimin e naftës dhe nënprodukteve të saj, por në asnjë rast konsumatorët ndërkombëtarë.

Çmimet për naftë të papërpunuar penguan kompanitë e mëdha të ishin të hapura për bashkëpunime dhe investime.

Gjatë katër viteve të fundit, projektet që u gjykuan se nuk arrinin të jepnin rezultate të menjëhershme u braktisën, duke rezultuar në një reduktim vjetor të investimeve nga 700 miliardë deri në 400 miliardë dollarë.

Numrat flasin vetë, pasi firma si Exxon Mobil dhe Chevron amerikanë, Shell holandez, Total francez dhe BP britanik, të cilat ushqyen tregun botëror me 15 milionë fuçi në ditë dhe kanalizuan 14 miliardë dollarë, “ranë” automatikisht në 9 miliardë dollarë.

Lexoni: “Lamtumirë” çmime të ulëta të naftës

SHBA dhe analistë të Bankës Amerikane, të cilët po paralajmërojnë për një rritje të afërt të çmimit të naftës së papërpunuar deri në 120 dollarë për fuçi për shkak të udhëheqjes amerikane të Donald Trump që zgjidhi të bllokonte Iranin nga tregu i naftës dhe në përgjithësi do të vendosë një raund të ri të sanksioneve tregtare në vend deri në fund të vitit.

Megjithatë, Irani dhe sasia e naftës që furnizon tregun botëror, siç është argumentuar, është shumë e vështirë të zëvendësohet, pavarësisht iniciativave që janë ndërmarrë në të njëjtën kohë.

Duket sikur ne, konsumatorët do të ndjejmë ndryshimin …

burimi: BalkanEU