Çmimet e larta të naftës nënkuptojnë karburant më të shtrenjtë për të gjithë ne - Business Magazine Albania

Çmimet e larta të naftës nënkuptojnë karburant më të shtrenjtë për të gjithë ne


Në muajt e ardhshëm pritet që çmimi i naftës të rritet për shkak të mungesës së investimeve gjatë periudhave të mëparshme. Nga kjo do të përfitojnë ata që janë të përfshirë në prodhimin dhe përpunimin e naftës dhe nënprodukteve të saj, por në asnjë rast konsumatorët ndërkombëtarë.

Çmimet për naftë të papërpunuar penguan kompanitë e mëdha të ishin të hapura për bashkëpunime dhe investime.

Gjatë katër viteve të fundit, projektet që u gjykuan se nuk arrinin të jepnin rezultate të menjëhershme u braktisën, duke rezultuar në një reduktim vjetor të investimeve nga 700 miliardë deri në 400 miliardë dollarë.

Numrat flasin vetë, pasi firma si Exxon Mobil dhe Chevron amerikanë, Shell holandez, Total francez dhe BP britanik, të cilat ushqyen tregun botëror me 15 milionë fuçi në ditë dhe kanalizuan 14 miliardë dollarë, “ranë” automatikisht në 9 miliardë dollarë.

Lexoni: “Lamtumirë” çmime të ulëta të naftës

SHBA dhe analistë të Bankës Amerikane, të cilët po paralajmërojnë për një rritje të afërt të çmimit të naftës së papërpunuar deri në 120 dollarë për fuçi për shkak të udhëheqjes amerikane të Donald Trump që zgjidhi të bllokonte Iranin nga tregu i naftës dhe në përgjithësi do të vendosë një raund të ri të sanksioneve tregtare në vend deri në fund të vitit.

Megjithatë, Irani dhe sasia e naftës që furnizon tregun botëror, siç është argumentuar, është shumë e vështirë të zëvendësohet, pavarësisht iniciativave që janë ndërmarrë në të njëjtën kohë.

Duket sikur ne, konsumatorët do të ndjejmë ndryshimin …

burimi: BalkanEU

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0