Cisco Networking Academy vlerëson dy mësuesit shqiptarë

Cisco Networking Academy vlerëson dy mësuesit shqiptarë


 

Projekti S4J në Shqipëri synon futjen e mënyrave të reja të të nxënit, orientimit të karrierës dhe marrëdhënieve midis arsimit profesional dhe punëdhënësve, me fokus përdorimin e teknologjisë së re.

Të rinjtë në Shqipëri përfitojnë nga arsimi dhe formimi profesional cilësor të orientuar nga tregu i punës në sektorët me potencial për rritje ekonomike, duke mundësuar gjetjen e vendeve të punës tërheqëse dhe të denja.

Lorena File është mësuese e lëndëve dhe praktikës profesionale në degën Teknologji Informacioni dhe Komunikimi në Shkollën Industriale “Pavarësia”, Vlorë. Diplomuar në Universitetin e Vlorës në degën TIK dhe Master në Fakultetin e Shkencave të Natyrës me titullin “Informaticien me drejtim Biznesi”, ajo ka një eksperiencë 5 vjecare në mësimdhënie, të shoqëruar dhe me çertifikime të shumta.

Ndërsa Jetmir Shtjefni është mësues i informatikës në Shkollën Profesionale “Kolin Gjoka”, Lezhë, që prej vitit 2015. Diplomuar në universitetin “Luigj Gurakuqi” Shkodër me titullin Master në Informatikë, ai ka një eksperiencë disavjeçare në kompani private në fushën e Informatikës dhe të mësimdhënies.

Nëpërmjet punës së tyre si mësues, ata synojnë të krijojnë profesionistë të suksesshëm të së ardhmes në fushën e teknologjisë.

/BusinessMag

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0