Çfarë të bësh në Dhjetor në Tiranë? - Business Magazine Albania

Çfarë të bësh në Dhjetor në Tiranë?


/Shkruar nga Visit Tirana

Ky është muaji i solidaritetit, i dhurimit. Muaji ku gjithkush mund të ndajë ato që ka me tjetrin. Pas dhimbjes që la pas tërmeti i 26 nëntorit me epiqendër në Durrës, ky është muaji ideal që të festojmë me njëri-tjetrin dhe të dhurojmë dashuri. 

Lexoni: Bashkohu edhe ti! Solidaritet me të prekurit nga tërmeti

Të presim festat e fundvitit me gëzim

Dekorimi i kryeqytetit për festat e fundivitit kishte nisur që në javët e fundit të nëntorit. Pas ditëve të zisë kombëtare, në pak ditë kryeqytetit do t’i rikthehet shkëlqimi i duhur për të pritur festat. Fëmijët janë ata që mezi i presin, ndaj për ta duhet të ketë patjetër aktivitete në Tiranë. Qendra e festimeve do të jetë sheshi “Skënderbej” me fshatin e festave, ku sheshi kthehet në një fshat të vogël më shtëpiza druri të dekoruara më ngjyrat e krishtlindjes dhe dritat vezulluese. Shtëpizat e drurit janë dyqane artizanale, bare dhe restorante të improvizura, ku vizitorët mund të blejnë dhurata, të konsumojnë ushqime dhe pije.

Disa nga sugjerimet e Visit Tirana për të kaluar bukur këtë Dhjetor në Tiranë:

Admironi dritat e krishtlindjeve

Rrugët më të bukura për t’u parë janë: bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, Pazari i Ri, Pedonalja “Murat Toptani”, Rr. Myslym Shyri, Rr. Kavajës, zona e ish-bllokut etj.

Pazari i Ri

Për pasdite dhe mbrëmje të gjalla kaloni kohë te Pazari i Ri, i cili mbetet një pikë interesante për t’u vizituar në çdo kohë në Tiranë. Atmosfera e festave ndihet mjaft bukur edhe në këtë zonë të frekuentuar nga vendasit dhe të huajt.

Kalaja e Tiranës

Nuk mund të mungojë në listën e vendeve për t’u argëtuar këtë muaj as Kalaja e Tiranës. Baret dhe restorantet, si dyqanet e suvenireve në ambientet e kalasë vezullojnë nga dritat dhe zbukurimet duke i tërhequr më shumë vizitorët të kalojnë kohë pranë ambienteve të tyre. Vendi ku mund të blesh suvenire për miqtë, të konsumosh ushqime të shijshme apo një gotë verë të ngrohtë me miqtë është ajo që ju duhet në ditët e ftohta të dhjetorit në Tiranë.

Bëni pazare

Suvenire, dhurata, ushqime, gjithçka që doni për familjen dhe miqtë tuaj ju mund t’i blini në një vend të vetëm siç janë “tregu i Krishtlindjeve” si dhe në qendrat tregtare dhe dyqane të ndryshme në Tiranë.

Shijoni dëborën

Tirana është me fat që ka afër Malin e Dajtit, i cili gjatë dimrit mbushet me dëborë. Udhëtimi me teleferik është një ndër gjërat që duhet të përjetoni. Udhëtimi zgjatë rreth 15 minuta, ku do të keni mundësi shijoni panoramën e mahnitshme veçanërisht kur është e mbuluar me dëborë. Edhe pse nuk ka qendra skish, ju mund të argëtoheni duke luajtur në dëborë.

Mos humbni eventet në Tiranë

Njerëzit kanë shumë ditë pushimi. Ndaj mund ti kaloni duke parë filma në kinema, shfaqje në teatro, ndiqni koncerte gjatë festave të fundvitit. Për të mos humbur eventet që ndodhin në Tiranë.

Disa nga eventet e publikuara deri më tani janë:

  • Ëndrra e një nate vere- shfaqje në Teatrin Metropol (deri 6 dhjetor)
  • OSAAB pazari i 20-të ndërkombëtar (8 Dhjetor 2019 Hotel Rogner)
  • Rage of the Rampage- koncert në Tiranë (20 Dhjetor 2019, Parku Olimpik)
  • Tirana Patience- ekspozitë në Galerinë Kombëtare të Arteve
  • Ekspozitë e Jean Molitor-Një udhëtim fotografik përreth botës (9 dhjetor 2019) Muzeu Kombëtar

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0